Hlavní obsah

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení ke stavbě přehrady

Foto: Povodí Odry

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 1. 2021 14:31

Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. Obec ale s projektem nesouhlasí a podniká veškeré kroky, které mají přehradě zabránit.

Článek

„Podařil se další z významných kroků v realizaci protipovodňových opatření na horní Opavě, neboť bylo zahájeno územní řízení k výstavbě přehrady Nové Heřminovy. Tento dokument je klíčový pro začátek přípravy navazujícího stupně projektové dokumentace pro stavební povolení pro vybudování hráze nového vodního díla,“ řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný řekl, že svůj postoj obec nemění ani ve světle dnešních informací. „Další kroky budeme konzultovat s právníkem,“ řekl. Podle něj je zatím nedořešena řada věcí, které musí investor vyřešit před samotnou stavbou. „Nejsou vypořádány všechny nemovitosti. Vůbec se nemluví o přeložce komunikace. Její realizace musí stavbě přehrady předcházet,“ uvedl starosta. Zdůraznil, že obec a její vedení budou nadále podnikat veškeré možné kroky, aby projekt zastavily.

Příprava podkladů pro zahájení územního řízení byla složitá a dlouhá právě proto, že se obec Nové Heřminovy pokoušela odvoláními a dalšími právními kroky zastavit, narušit či zpomalit proces povolování přehrady. Vedení obecního úřadu je vázáno výsledkem referenda. V něm se obyvatelé vyslovili proti přehradě. „Museli jsme se vypořádat se všemi zákonnými požadavky územního řízení a současně čelit právním obstrukcím obce Nové Heřminovy,“ řekl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Podle mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárky Vlčkové se dá očekávat, že v roce 2025 začne stavba souvisejících objektů. Jde například o obslužné komunikace. O tři roky později, v roce 2028, by měla začít stavba přehradní hráze. „Potrvá tři stavební sezony, takže dokončena by měla být v roce 2030. V roce 2031 plánujeme zahájení zkušebního provozu přehrady,“ řekla.

Představitelé obce trvají na tom, že stavba přehrady je zbytečná. Opírají se o studii brněnského vodohospodáře Václava Čermáka, podle níž je citlivé rozšíření koryta řeky Opavy v Krnově a protipovodňová opatření na jejím horním toku dostatečnou ochranou před stoletou vodou.

Ministerstvo zemědělství předpokládá, že náklady na přehradu dosáhnou téměř osm miliard korun. Za ně by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky. O výstavbě nádrže se mluví desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované