Hlavní obsah

Stavy vody na řekách v Plzeňském kraji jsou velmi podprůměrné

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 4. 17:23

Stavy vody na řekách v Plzeňském kraji jsou hodně podprůměrné v porovnání s dlouhodobými průtoky ve srovnatelném období roku.

Článek

Aktuální průtoky se pohybují pouze okolo 15 až 25 procent dlouhodobého dubnové průměru, řekl dnes ČTK Karel Zelenka, dispečer závodu Berounka státního podniku Povodí Vltavy. Největší přehradní nádrže v regionu jsou naplněné dostatečně.

„Nejnižší průtoky jsou aktuálně v povodí Úslavy, kde už se to blíží hranici sucha,“ uvedl. Na ostatních tocích je situace mírně lepší, ale také špatná, což je v podstatě na většině řek v povodí Berounky.

Největší vodárenské nádrže v kraji jsou dostatečně plné, podle Zelenky typicky pro toto období. Největší přehrada Hracholusky na Plzeňsku je naplněná z 93 procent, stejně jako Žlutice na Karlovarsku, nýrská přehrada na Klatovsku z 92 procent a Lučina na Tachovsku na 91 procent. „Zajišťuje to veškeré povolené odběry,“ uvedl Zelenka. Povodí snižuje odtoky z nádrží podle hydrologických prognóz.

Díky alespoň mírně zvýšeným průtokům po oblevě doplnilo Povodí nádrže na běžné stavy. „A teď tam hladiny stagnují. Držíme určitou hodnotu naplnění a odtok odpovídá přítoku tak, aby zásoba vody v nádrži výrazně neklesala,“ uvedl Zelenka. Tam, kde jsou přítoky nízké, tak vodohospodáři odtok snížili a pouštějí pouze nezbytné minimum vyplývající z vodoprávního povolení a manipulačního řádu.

„Deficity srážek jsou významné,“ uvedl Zelenka. Například v dubnu pršelo v regionu jenom jednou, což pomohlo pouze krajině, kam se srážky vsákly, ale na průtoku v řekách se to projevilo jen minimálně. Podle meteorologů by mělo v regionu pršet v pátek a sobotu. „Ale reakce toků nebudou nijak výrazné,“ řekl.

Ve středních a nízkých polohách regionu letos sníh vlastně nenapadl, nějaká zásoba byla jen na Šumavě nad nýrskou nádrží. „Naštěstí byl potom srážkově bohatý únor, hodně nadprůměrný. V únoru spadlo v Plzeňském kraji 250 procent dlouhodobého průměru. Takže únor tu situaci zachránil, jinak by to bylo špatné. Díky tomu se nádrže podařilo naplnit na stávající úrovně. A oproti dřívějším letům jsme je naplnili dříve,“ dodal.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené