Hlavní obsah

Štědrodenní útok na vládní budovu v Kábulu nepřežilo nejméně 43 lidí. Masakr trval skoro osm hodin

Při útoku zemřelo 43 lidí, skoro tři desítky leží se zraněními v nemocnici. (Video: Marek Martinovský, AP)

 

Reklama

25. 12. 2018 12:38

Na budovu ministerstva veřejných prací a ministerstva práce a sociálních věcí zaútočila skupina ozbrojenců. Poté, co pronikli do budovy, střílela trojice mužů na každého, koho uviděli. Zneškodnit je se policistům podařilo až po skoro osmi hodinách, jeden z policistů při přestřelce zahynul. Útok byl jedním z nejkrvavějších tohoto roku v Afghánistánu.

Článek

Nejméně 43 lidí zahynulo podle nové bilance při pondělním útoku ozbrojenců na vládní objekt v afghánské metropoli Kábulu, uvedlo v úterý tamní ministerstvo zdravotnictví. Dalších 29 lidí bylo zraněno, upřesnila jeho mluvčí dřívější odhady. Byl to tak jeden z nejkrvavějších atentátů v hlavním městě Afghánistánu od začátku roku. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Ozbrojenci v pondělí napadli komplex budov, kde sídlí afghánské ministerstvo veřejných prací a ministerstvo práce a sociálních věcí. U jedné z budov nejprve sebevražedný atentátník odpálil své auto naplněné výbušninami, načež do budovy vtrhli další útočníci.

Ozbrojenci během útoku vzali jako rukojmí desítky lidí a osm hodin sváděli boj s členy bezpečnostních sil. Někteří zaměstnanci se zabarikádovali ve svých kancelářích, další ozbrojenci zastřelili. Příslušníkům bezpečnostních složek se nakonec podařilo osvobodit více než 350 civilistů.

Po útoku bylo v objektu nalezeno 43 mrtvých, z toho tři těla patří podle afghánského ministerstva zdravotnictví ozbrojencům. O život přišlo také 39 civilistů a jeden policista.

„Vtrhli dovnitř a na každého stříleli. Stříleli i přes zavřené dveře. Pokud jim někdo přišel do cesty, zastřelili ho,” popsal útok podle agentury AP vládní zaměstnanec Abdul Džalíl, který při útoku utrpěl zranění.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření ale padá na islamistické hnutí Tálibán či místní pobočku teroristické organizace Islámský stát (IS), které v posledních letech provedly v Afghánistánu mnoho útoků na vládní cíle.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid nicméně agentuře AFP řekl, že „nemá s útočníky nic společného“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované