Hlavní obsah

Student se zabil po nezdařené investici. Rodiče ze smrti viní aplikaci

Foto: https://pixabay.com/cs/

Komunikace ze strany Robinhood byla zavádějící, protože Alex ve skutečnosti žádné peníze nedlužil,“ cituje server CNN žalobu. Ilustrační fotografie.

Reklama

10. 2. 20:47

Na investiční aplikaci Robinhood padla žaloba. Podala ji rodina mladého investora, který si po neúspěšném obchodování vzal život. Domníval se, že má dluh ve výši statisíců dolarů, i když ve skutečnosti nic nedlužil.

Článek

Oblíbená aplikace pro amatérské investory Robinhood čelí žalobě, že je zodpovědná za smrt dvacetiletého amerického studenta Alexandra Kearnse. Loni v létě pomocí aplikace investoval. Později ve svém účtu našel informaci, že jeho finanční bilance je záporná a myslel si, že společnosti dluží částku 730 000 dolarů (15,5 milionu korun), i když to nebyla pravda - zřejmě o šlo o chybu v aplikaci. Od zákaznické podpory však tuto informaci nezískal a podle názoru rodiny v panice z toho, že částku nedokáže splatit, spáchal sebevraždu.

Rodiče a sestra zesnulého Kearnse teď obvinili aplikaci Robinhood, že nalákala k velkému risku amatérské investory, jako byl jejich syn. Podle nich investiční platforma zapojila do obchodování se sofistikovanými finančními nástroji lidi, kteří k tomu nemají potřebné zkušenosti a vědomosti.

Kearns prostřednictvím aplikace nakupoval opce, což je vysoce riskantní finanční nástroj. Když zjistil, že se jeho bilance ocitla v mínusu, zpanikařil, protože tolik peněz neměl. „Komunikace ze strany Robinhood byla zavádějící, protože Alex ve skutečnosti žádné peníze nedlužil,“ cituje server CNN žalobu, kterou v pondělí podali Kearnsovi rodiče Dan a Dorothy a sestra Sydney.

Aplikace Robinhood se schovává za heslo „Všichni jsme investoři“ a jejím cílem je umožnit komukoliv nakupovat a obchodovat s akciemi. „Robinhood vybudoval svoji obchodní platformu tak, aby vypadala podobně jako videohra a lákala mladé uživatele,“ stojí v žalobě.

Kromě zodpovědnosti za smrt obviňuje rodina Robinhood také z nekalých obchodních praktik. Náhrada škody, kterou žalující požadují, bude stanovena později.

Pozůstalí z tragédie viní hlavně zákaznickou podporu. I když ji Kearns žádal o vysvětlení, nedostal žádnou odezvu. „Robinhood se nikdy neobtěžoval vysvětlit to Alexovi nebo reagovat na jeho stále zoufalejší prosby o pomoc,“ popisuje žaloba.

„Smrt Alexe Kearnse nás zničila,“ uvedl v prohlášení Robinhood. „Zůstáváme odhodláni dělat z Robinhood místo, kde se můžeme učit a zodpovědně investovat.“

V reakci na žalobu začal Robinhood poskytovat více vzdělávacích materiálů a také upozorňuje na rizika spojená s investováním. V prosinci také zřídil živou hlasovou podporu pro uživatele a do budoucna plánuje další vylepšení.

Tato tragédie ukazuje potenciální nebezpečí, které s sebou může nést rozmach volného obchodování. Z velké části ho spustila společnost Robinhood, která se během pandemie těšila velkému růstu, podobně jako další online platformy na investování.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované