Hlavní obsah

Su Ťij si v Budapešti notovala s Orbánem. Muslimové jsou hrozba, shodli se

Muslimové jsou hrozba, shodla se Su Ťij s Orbánem. (Video: Martin Zíta, Seznam.cz)

6. 6. 2019 18:31

Při návštěvě střední Evropy se de facto lídryně Barmy Su Ťij setkala také s maďarským premiérem Viktorem Obránem. V Budapešti se shodli, že muslimové jsou pro oba regiony – jihovýchodní Asii a Evropu – jednou z největších hrozeb.

Článek

Pověst bývalé disidentky Su Ťij, kterou barmská vojenská junta držela několik let v domácím vězení, získává na západě jednu trhlinu za druhou, napsal britský deník The Guardian. Poukázal přitom na její setkání s maďarským premiérem Viktorem Obránem.

S jedním z nejhlasitějších evropských protiimigračních politiků se shodla na tom, že právě muslimové jsou pro současný svět jednou z největších hrozeb.

„Oba lídři poznamenali, že jednu z největších výzev současnosti pro jejich země a regiony – jihovýchodní Asii a Evropu – představuje migrace a prudký nárůst muslimské populace a soužití s ní,“ napsala v oficiálním prohlášení ke schůzce kancelář Viktora Orbána.

Su Ťij tak v Evropě hledá zřejmě jiné spojence, poznamenal The Guardian, než se před pár lety předpokládalo. Bývalá bojovnice za lidská práva byla v minulosti považována za naději na demokratizaci Barmy. Po zvolení do pozice státní kancléřky ale předpoklady nenaplnila.

Od svých bývalých zastánců slyšela nejhlasitější kritiku zejména v souvislosti s armádou řízeným násilím na etnické menšině muslimských Rohingů, které neodsoudila a naopak ho opakovaně omlouvala.

„Z miláčka západní Evropy se stala člověkem, který se hlásí k evropskému vyděděnci Viktoru Orbánovi. Její změna pozice je neuvěřitelná,“ řekl pro britský list zástupce ředitele asijské pobočky Human Rights Watch Phil Roberton.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené