Hlavní obsah

Su Ťij zůstává ve vězení. Spekuluje se, že ji armáda obviní z velezrady

Foto: Profimedia.cz

S portréty Su Ťij demonstrují barmští aktivisté žijící v Izraeli.

Reklama

3. 2. 2021 15:30

Svržená šéfka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij měla doma nelegálně dovezené vysílačky, oznámila po domovní prohlídce barmská policie. Razie podnikla i v kancelářích strany Národní liga pro demokracii, která vyhrála volby.

Článek

Barmská policie dnes oznámila, že prohledala dům někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, našla v něm nelegálně dovezené vysílačky a obvinila političku z porušení dovozního zákona. Ve vazbě by měla zůstat do 15. února, dodala policie. Su Ťij je držena v metropoli Neipyijto v domácím vězení od pondělí, kdy barmská armáda provedla vojenský převrat a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav.

Bývalý prezident Win Myint byl obviněn z porušení zákona týkajícího se zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí. Barmě se až do září dařilo díky uzavřeným hranicím a dalším opatřením epidemii úspěšně čelit, poté se ale začal počet případů nákazy v zemi zvyšovat až na současných více než 140 600 a 3100 úmrtí, napsala agentura AP.

Lidskoprávní organizace obvinění označily za nepodložená. „Tato obvinění jsou směšná. Jedná se o absurdní kroky junty ve snaze legitimizovat nezákonné převzetí moci,“ řekl Charles Santiago, který má ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) na starosti lidská práva.

Peking tvrdí, že puč nepodporuje

Agentura DPA napsala, že před oznámením zmíněných obvinění se objevilo na sociálních sítích množství nepotvrzených zpráv pozorovatelů, podle nichž by Su Ťij měla být souzena za velezradu, za niž může být v zemi udělen trest smrti nebo až 20 let vězení.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes odmítlo obvinění, že Čína puč v sousední Barmě tiše podporovala. „Tyto teorie nejsou pravdivé. Jako přátelská sousední země si přejeme, aby všechny strany v Barmě vyřešily své neshody a zachovaly politickou a sociální stabilitu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Agentura Reuters připomněla, že čínský ministr zahraničí se minulý měsíc na návštěvě Barmy setkal s tamními představiteli, včetně šéfa armády Min Aung Hlainga, který se při pondělním převratu chopil moci. Čína rovněž společně s Ruskem v úterý v Radě bezpečnosti OSN zablokovala prohlášení, kterým chtěla RB OSN puč v Barmě odsoudit.

Razie v sídle vládnoucí strany

Vojenská junta stála v čele Barmy téměř půl století, než ji před deseti lety vystřídala civilní vláda a zahájila demokratické reformy. Vůdci pondělního puče vytvořili v úterý jedenáctičlennou vládní radu v čele s armádním šéfem Min Aung Hlaingem, která bude po dobu následujícího roku nejvyšším rozhodovacím orgánem v zemi.

Národní liga pro demokracii (NLD), která vyhrála listopadové parlamentní volby, oznámila, že její kanceláře se dnes staly terčem razií a zmizely z nich dokumenty a počítače. Armáda převrat zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a na první schůzce nového vedení generál Min Aung Hlaing slíbil zahájit vyšetřování nesrovnalostí.

Ve volbách NLD získala podle agentury AP 396 ze 476 křesel v dolní a horní komoře parlamentu, která byla ve hře. Hlavní opoziční strana podporovaná armádou si připsala jen 33 křesel. Parlament má 664 křesel - podle ústavy z roku 2008 čtvrtinu z nich nevolí obyvatelstvo, ale připadají armádě. Ve 22 okrscích se z obav o bezpečnost nehlasovalo.

Reklama

Doporučované