Hlavní obsah

Češi o Velikonocích neposlouchají. Uvidíme to brzy, varuje Prymula

Foto: Policie ČR

Policie při kontrolách, zda lidé dodržují opatření proti koronaviru.

Reklama

12. 4. 2020 10:39

Policie za první dva dny Velikonoc řešila denně přes 600 přestupků, což je o polovinu více než obvykle.

Článek

Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté ráno na Twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi 600 přestupků, což je o polovinu víc než obvykle.

Nejčastěji se setkávali se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že lidé nosili roušky na krku a nezakrývali si s nimi ústa a nos. Policisté ale současně ocenili, že lidé omezili výlety do turisticky atraktivních míst.

Politici opakovaně vyzvali obyvatele, aby letošní svátky prožili nejlépe doma a odpustili si návštěvy širší rodiny a sousedů i tradiční koledování. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu kritizoval reakci veřejnosti na uvolnění pravidel pro nošení roušek. „Mám informace, že vůle nosit roušky trochu polevuje. Možná to souvisí s optimistickými scénáři a vyjádřeními z minulého týdne,“ řekl v sobotu serveru iDNES.cz.

„První polovina prodlouženého víkendu dobře nevychází. Chválíme omezení pohybu na veřejnosti a výletů do turisticky atraktivních míst. Denně jsme ale řešili na 600 přestupků, což je o 50 procent víc než obvykle,“ uvedla pak v neděli dopoledne policie.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pak v České televizi řekl, že chování lidí o svátcích „šťastné není“.

Když se podle populace v minulém týdnu dozvěděla, že je situace s koronavirem pod kontrolou, propadla euforii. „V rámci euforie se lidé teď chovají nestandardně,“ uvedl epidemiolog.

Dodal, že má vlastní zkušenost s pražských cyklostezek, kde se nařízení nedodržovalo. „Je to opravdu problém ,“ řekl v televizi náměstek Prymula.

Očekává, že se toto chování na situaci s nákazou projeví. „My se to nedozvíme teď, ale mám obavu, že uvidíme nárůst onemocnění,“ uvedl Roman Prymula s tím, že tato čísla budou jasná zhruba na konci příštího týdne.

Jak nárůst případů koronaviru po velikonočních svátcích odhaduje, neřekl. Připustil také, že ani otevření hobbymarketů na velikonoční svátky nebylo z epidemiologického hlediska optimální.

V Praze byly v neděli ráno ulice ještě prázdné, dopoledne se ale vzhledem k teplému počasí začaly zaplňovat lidmi. Do ulic, parků a přírodních areálů vyrazili především sportovci a rekreanti. Většina z nich dodržovala vládní nařízení o nošení roušek, ale někteří cyklisté a běžci, například v okolí letiště Točná, vyrazili bez nich. Bez roušek se ojediněle bavily i skupinky zejména mladých lidí. Plnit se začínají prostory otevřených obchodů a před některými čerpacími stanicemi. Někteří prodejci v rouškách vybalili své stánky na výjezdech z Prahy. Například na Barrandově, kde působí mírné komplikace oprava v okolí Radotína, je možné si u silnice zakoupit velikonoční pomlázky, cibuli a brambory.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, venku se mohou pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů. Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. I tady by ale lidé měli být nanejvýš ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních musí dodržovat nejméně dvoumetrový odstup.

Vláda umožnila lidem od úterý 7. dubna venku individuálně sportovat bez roušek při dodržení odstupu dvou metrů od ostatních. Podle Hamáčka to ale nebylo dobrým řešením. Krizový štáb neplánuje další úlevy. Hamáček řekl, že současný stav je maximum možného a platí, že co nejvíce lidí by stále nosit roušky mělo. Situací se bude v úterý zabývat vláda, podle dřívějších informací by mohla rozhodnout například o otevření některých dalších obchodů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před velikonočním víkendem vyzval k tomu, aby lidé dodržovali pravidla a zůstali doma. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné, být v uzavřených prostorech s mnoha lidmi či chodit na koledu. Velikonoce se podle premiéra mohou stát svátkem naděje v zápase s koronavirem, pokud lidé udrží disciplínu. Po svátcích vláda představí plán uvolňování opatření. Zákazy nebudou rušeny živelně, ale řízeně, řekl premiér,

V Česku dosud zemřelo 132 lidí s nemocí covid-19, 422 pacientů se už vyléčilo. Nakažených bylo k dnešnímu ránu 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. Testovalo se 4841 vzorků, nejméně za tento týden.

Reklama

Související témata:

Doporučované