Hlavní obsah

Svatohubertská pouť myslivců na Svatém Hostýně uzavřela letošní poutní sezonu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

16. 10. 15:11

Svatohubertská pouť myslivců na Svatém Hostýně, na kterou tradičně přijíždějí příznivci myslivosti z celé republiky i ze zahraničí, se loni kvůli pandemii koronaviru nekonala. Myslivci byli proto rádi, že se mohou opět setkat.

Článek

„Jsme rádi, že jsme mohli zase přijet, bydlíme odsud nedaleko a na mysliveckou pouť jezdíme pravidelně. Jen teda loni se nekonala. Těším se, že zase uvidím známé z různých koutů republiky,“ řekl v sobotu muž, který se myslivosti věnuje 40 let.

Program zahájili na schodech před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie trubači. Následoval tradiční průvod k obrázku svatého Huberta, kam myslivci vždy pokládají Hubertův symbol, hlavu jelena. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner zde Boha na přímluvu svatého Huberta poprosil, ať myslivci moudře hospodaří se zvěří, mají potřebné štěstí při lovu a také otevřená srdce pro Boha i sebe navzájem. Graubner poté sloužil mši v bazilice.

Patron lovců svatý Hubert má svátek 3. listopadu. Žil ve druhé polovině sedmého století. Pocházel ze vznešené rodiny a rád se věnoval lovu a jiným světským radovánkám. Legenda vypráví, že se mu při lovu na Zelený čtvrtek zjevil jelen, kterému zářil mezi parohy zlatý kříž. Tato příhoda na něho měla velmi silný vliv, a tak po smrti své ženy odešel do kláštera a po zbytek svého života šířil křesťanství.

Myslivecká pouť letošní sezonu na mariánském poutním místě uzavřela. Na Hostýn běžně míří několik stovek tisíc poutníků a konají se tam desítky poutí. Loni i letos však účastníků poutí ubylo kvůli pandemii koronaviru. „Letos však lidí bylo znatelně více než loni. Epidemiologická situace byla příznivější, mnoho lidí je očkováno, a tudíž se jich i více odvážilo přijet. Uskutečnilo se 14 oficiálních poutí,“ řekl dnes ČTK duchovní správce a rektor baziliky Ladislav Nosek. Podle něj se letos uskutečnily i poutě, které byly loni zrušeny. Přesto bylo návštěvníků na Svatém Hostýně méně než v předchozích letech.

„S napětím budeme v příští a popříští sezoně sledovat, do jaké míry se návštěvnost má šanci k předcovidovému stavu alespoň přiblížit. Každopádně vůbec nelze říci, že by se toho letos na Hostýně moc nedělo. Opak je pravdou. I menší čísla v porovnání s těmi historickými jsou stále vysoká, sto tisíc návštěvníků zřejmě není nadsazený odhad. Nejnavštívenější poutě byly tradičně orelská a hlavní 15. srpna a opravdu živo - poutnicky i turisticky - bylo na Hostýně celé léto,“ uvedl Nosek.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Svatohubertská pouť myslivců
Svatý Hostýn

Doporučované