Hlavní obsah

Svatomartinských vín bude letos 312 druhů od 74 vinařství

Ilustrační foto.

Reklama

2. 11. 2020 18:33

Od příští středy bude v České republice v prodeji 312 druhů Svatomartinských vín ze 74 vinařství. Na trh má podle odhadů Vinařského fondu, který známku propůjčuje, přijít asi 1,75 milionu lahví vína označeného touto známkou.

Článek

Definitivní čísla po druhém kole hodnocení letošních mladých vín zveřejnil Vinařský fond. Na trh v Česku se každoročně dostává kolem dvou milionů lahví Svatomartinského vína. Loni vyrobilo 97 vinařství 366 druhů těchto vín, letošek tak představuje pokles o pětinu.

„V druhém kole bylo hodnoceno 84 vín od 34 firem. To je stejně vzorků jako loni a o 21 procent méně vinařů oproti roku 2019. Požadovanou kvalitu neprokázalo jen šest vín, což odpovídá pouhým sedmi procentům z přihlášených. Celková letošní úspěšnost je tedy kolem 90 procent a to je myslím velmi pěkný výsledek,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Důvodem menšího zájmu o značku Svatomartinské mezi vinaři je uzavření restaurací a zrušení velkých akcí spojených s oslavami svátku svatého Martina. Zejména menší vinařství, která se na gastronomii zaměřují, tak přišla o hlavní odbytový kanál. Vyrobit letos Svatomartinské víno se tak vyplatí jen těm vinařstvím, která mají odbyt zajištěný - například v supermarketech nebo prostřednictvím internetových obchodů.

Nejvíce jsou mezi letošními Svatomartinskými zastoupena bílá vína v počtu 143 druhů, následují růžová vína a klarety s 87 druhy a červená vína s 82 druhy.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům. Mladá vína s tímto označením se mohou prodávat až od 11. listopadu, kdy slaví svátek Martin.

Kromě Svatomartinských jsou ale na trhu i další mladá vína z letošních hroznů. Nabízí je například Vinařství Lahofer, Vinařství Waldberg, Vinařství Hanzel, ale také Chateau Valtice. Vinařství v jejich názvu většinou používají právě slovo mladý nebo mladá.

Reklama

Doporučované