Hlavní obsah

Svatý Martin v Uherském Hradišti znovu požehná letošním mladým vínům

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

5. 11. 21:59

Svatý Martin letos počtrnácté požehná na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti mladým vínům. Na bílém koni dorazí a láhev nového svatomartinského vína otevře ve čtvrtek 11. listopadu.

Článek

O slavnostní atmosféru se vystoupením postará folklorní soubor. Loni se žehnání vína kvůli epidemické situaci neuskutečnilo.

„Svatý Martin přikluše na Masarykovo náměstí v 11:11 za zvuku kostelních zvonů, aby předal knězi víno k požehnání. Následovat bude vystoupení folklorního souboru a ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Na co se všichni těší asi nejvíce, je následná degustace svatomartinských a mladých vín,“ uvedla Veronika Friedlová ze spolupořádajícího sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko.

Zájemci budou moci ochutnat víno ze 17 vinařství z regionu. „Mezi svatomartinskými víny ochutnáme tradiční Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené ranné, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe v rosé i červené variantě a Modrý Portugal. Mezi mladými víny se objeví mimo jiné méně známé odrůdy jako Solaris, Sevar nebo Auxerrois,“ doplnila Friedlová. V nabídce stánkařů nebudou chybět husí a kachní speciality i tradiční pečivo.

Vzhledem k epidemické situaci budou vinaři rozmístěni ve stáncích po obvodu náměstí, žetonový systém nahradí čipy. „Pro pohodlí účastníků jsme letos zavedli systém náramkového čipu s předplacenými kredity, každý návštěvník si bude moci libovolně dobíjet,“ uvedla Lenka Durďáková, tajemnice Regionu Slovácko. Náramek si lze pořídit s předstihem, a to na webu pořadatelů.

Žehnání svatomartinského vína se ve městě koná od roku 2007. Víno z nové úrody se na svatého Martina, patrona vinařů, také oficiálně uvádí do prodeje. Značka Svatomartinské víno byla v Česku zaregistrovaná v roce 1995. Po splnění kritérií určených Vinařským fondem a degustační komisí ji mohou užívat vinaři registrovaní v ČR.

Známkou Svatomartinské bylo letos ohodnoceno 328 vín od 80 vinařů a vinařských firem . Podle kategorií je to 155 bílých vín, 94 růžových a klaretů a 79 červených vín. Na trh se tak dostane přes 2,2 milionu lahví svatomartinských vín. Mladá vína jsou lehká, svěží a s nižším obsahem alkoholu. Zrála jen několik týdnů, ale za tu dobu stačila získat osobitý charakter. Lze v nich odhalit chuť a vůni různých druhů ovoce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované