Hlavní obsah

Švédka, která bránila deportaci Afghánce, dostala u soudu pokutu

Švédská aktivistka dostala pokutu. (Video: Monika Durajová)

18. 2. 2019 22:33

Švédská aktivista Elin Erssonová, která loni v červenci bránila vyhoštění odmítnutého žadatele o azyl z Afghánistánu, byla v pondělí odsouzena k pokutě 3 000 švédských korun (7 360 českých korun). Soud shledal dívku vinnou z porušení leteckého zákona.

Článek

Švédka Elin Erssonová loni v červenci nastoupila do letadla společnosti Turkish Airlines, které mělo z jihošvédského Göteborgu zamířit do Istanbulu. Jejím cílem bylo zabránit vzlétnutí letadla a znemožnit tím deportaci mladého Afghánce. I když brzy zjistila, že mladík na palubě není, rozhodla se zahájit svůj protest, neboť v letadle byl jiný odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu. Později se ukázalo, že tento muž nemá čistý trestní rejstřík.

Aktivistka si přes opakované výzvy palubního personálu odmítla sednout na své místo. Letadlo přitom nesmí vzlétnout, dokud všichni pasažéři nesedí. Svou akci Erssonová natáčela po celou dobu na mobilní telefon a přenášela ji živě na Facebook. U některých pasažérů se její čin setkal s pochopením, jiné rozhořčil. Palubní personál odmítl proti aktivistce zasáhnout násilím a nakonec nechal ji i 52letého afghánského běžence vystoupit. Podle švédského tisku jsou v pondělí již oba Afghánci ze Švédska deportováni. Její videonahrávka má již 14 milionů zhlédnutí.

Státní zastupitelství dospělo k závěru, že Erssonová porušila letecký zákon, a požadovalo pro ni dva týdny vězení. Okresní soud v Göteborgu ale v pondělí uvedl, že pokuta je pro aktivistku dostatečným trestem. Švédka svou vinu před soudem odmítla. Trvá na tom, že žádný zločin nespáchala, neboť svůj protest zahájila ještě na zemi, a ustanovení leteckého zákona se tak na ni nevztahuje. Dívka rovněž zdůraznila, že svým činem chtěla pomoci člověku v nouzi. To ale v pondělí soud odmítl.

V roce 2015 přijalo Švédsko rekordních více než 163 000 žadatelů o azyl, což je z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Švédská vláda následně označila situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené