Hlavní obsah

Švédské osobnosti se chystají udělit náhradu za Nobelovu cenu za literaturu

3. 7. 2018 21:57

Osobnosti náhradní cenou reagují na pozastavení udělování Nobelovy ceny za literaturu kvůli aféře se sexuálním obtěžováním ze strany manžela členky Švédské akademie, která tradiční cenu každoročně uděluje.

Reklama

Článek

V říjnu bude ve Švédsku udělena náhradní cena za Nobelovu cenu za literaturu. Laureáta původního prestižního ocenění Švédská akademie kvůli skandálu se sexuálním obtěžováním letos vyhlašovat nebude, oznámila to v květnu. Novou, dočasnou cenu za literaturu na podzim udělí organizace s názvem Nová akademie. Informace přinesl britský zpravodajský server The Guardian.

Nová akademie je složena z více než stovky švédských spisovatelů, herců, novinářů a dalších osobností. „Založili jsme Novou akademii, abychom lidem připomněli, že literatura a kultura mají prosazovat demokracii, transparentnost, empatii a respekt bez privilegií, arogance a sexismu,“ uvedli v prohlášení.

Organizace označuje udělení náhradní ceny za literaturu za protestní akt. „Chceme lidem ukázat, že kulturní tvorba se nemusí vyskytovat v prostředí nátlaku, nesrovnalostí nebo zneužívání,“ uvedla organizace.

Spisovatele aspirující na cenu budou moci navrhnout švédští knihovníci. Autoři mohou pocházet z celého světa a musí být být podepsáni nejméně pod dvěma knihami, z nichž jedna musí vyjít v posledních 10 letech.

Jakmile budou nominace přijaty, Nová akademie spustí hlasování veřejnosti. Z té vzejdou čtyři nejpopulárnější autoři a o vítězi rozhodne odborná porota v říjnu, tedy v měsíci, kdy je tradičně vyhlašován laureát Nobelovy ceny za literaturu.

Vítěz dostane cenu při oficiálním ceremoniálu 10. prosince, o den později se Nová akademie rozpustí. Další rok má Švédská akademie opět pokračovat v udílení tradiční Nobelovy ceny za literaturu a vyhlásí hned dva laureáty.

Letošní Nobelova cena za literaturu byla zrušena v květnu v reakci na obvinění ze sexuálního útoku ze strany manžela spisovatelky a členky Švédské akademie Katariny Frostensové. Jean-Claud Arnault byl v červnu obviněn ze znásilnění, ale vinu odmítá.

Skandál odstartoval debatu o patriarchální povaze akademie a vyústil ve vlnu rezignací a v odklad udílení letošní ceny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované