Hlavní obsah

Syn mu zemřel v sestřeleném letadle. Namočené je Rusko i Ukrajina. Ale nedá se to porovnat, říká

Svět bez obalu: Památníky na zemřelé ve městě Hilversum. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

Takřka přesně před pěti lety bylo nad Ukrajinou sestřeleno civilní letadlo. 17. července 2014 přelétal stroj MH17 přes válečnou zónu na východě země. Při neštěstí zahynulo 298 lidí.

Článek

Reportéři Rádia Svobodné Evropa natáčeli v nizozemském městě Hilversum, které bylo domovem 15 obětí z letu MH17. Právě si tam připomínali výročí této tragické události.

„Obě strany jsou v tom namočené. Ale požadavek, aby ukrajinská vláda uznala svou odpovědnost za to, že tehdy neuzavřela vzdušný prostor, se nedá porovnat s odpovědností Ruska za zabití 298 lidí,” říká Thomas Schansman. Otec jedné z obětí – osmnáctiletého Quinna.

Jak obyvatelé Hilversumu vzpomínají na své blízké, si můžete pustit v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, který běží v premiéře v Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.

Mezinárodní vyšetřovatelé přišli na začátku léta s konkrétními jmény viníků pádu malajsijského letadla MH17 u vesnice Hrabove v Doněcké oblasti.

Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko budou souzeni z vraždy. Je na ně vydán mezinárodní zatykač. Že by Moskva tři ruské občany vydala, je podle mínění znalců ruské právní praxe krajně pochybné. Podezřelý Charčenko se podle vyšetřovatelů zřejmě nachází na Ukrajině, nejspíš na území ovládaném povstalci.

Vyšetřování, které trvá už bezmála pět let, bude dál pokračovat a vyšetřovatelé si vyžádají další svědky. Některé podezřelé identifikovala mezinárodní investigativní skupina Bellingcat v dnešním prohlášení, v němž jsou uvedena jména dvanácti údajných pachatelů včetně Girkina, Dubinského, Pulatova i Charčenka.

Jedním z hlavních podezřelých je Girkin, známý rovněž jako Strelkov. Bývalý důstojník ruské kontrarozvědky FSB v povstaleckém Donbasu v době neštěstí působil jako ministr obrany. Velkoruský monarchista a pravoslavný fundamentalista se později Moskvě znelíbil a byl povolán zpět do Ruska. Podle některých ruských médií teď organizuje nábor Rusů pro ozbrojené jednotky separatistů.

Doporučujeme

Další zprávy

 • USA zařadily na sankční seznam íránského ministra

  Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na sankční seznam. Na svém webu to dnes oznámilo americké ministerstvo financí, které sankce spravuje. Zaríf podle agentury Reuters uvedl, že USA ho zařadily na černou listinu, protože představuje hrozbu americké agendy.

  Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa napsala, že Washington bude pokaždé zvažovat, zda Zarífovi povolí cestu do USA, a to včetně návštěvy OSN v New Yorku.

 • Fed snížil základní úrok o čtvrt procentního bodu

  Měnový výbor centrální banky USA (Fed) podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 procenta. Je to první snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Banka v prohlášení uvedla, že k rozhodnutí ji přiměly obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. Naznačila rovněž, že je připravena náklady na úvěry dále snížit, pokud to bude nutné, napsala agentura Reuters.

 • Počítače Ministerstva zahraničí napadli hackeři

  Počítače Ministerstva zahraničí opět napadli hackeři. Uvedl to dnes Deník N na základě vyjádření policie. Podle serveru útok z doby krátce před začátkem prázdnin zasáhl e-mailové schránky úřadu, ale citlivé informace zřejmě neunikly. Součástí vyšetřování je i otázka, zda tento případ souvisí se dvěma útoky na elektronickou poštu ministerstva z let 2016 a 2017. Za jedním z nich podle Bezpečnostní informační služby (BIS) stály ruské rozvědky.

  Jaké informace hackeři díky útoku získali, zatím není jasné. Podle serveru ale zasáhli pouze vnější elektronickou síť ministerstva. Do vnitřní sítě, přes kterou jsou zasílány důležitější informace, třeba i diplomatické depeše, se zřejmě nedostali.