Hlavní obsah

Vyšetřovatelé: Let MH17 byl nad Ukrajinou sestřelen raketou ruské armády

Trosky letadla. (Video: Veronika Krátká, AP, Reuters)

24. 5. 2018 11:42

Letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelila podle vyšetřovatelů ruská raketa.

Článek

Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě 2014, byl součástí ruských ozbrojených sil. Uvedl to dnes mezinárodní tým vyšetřovatelů na tiskové konferenci v nizozemském městě Bunnik. Tým složený z nizozemských, belgických, australských a ukrajinských expertů na konferenci prezentoval předběžné výsledky vyšetřování pádu letadla Boeing 777, v jehož troskách zahynulo 298 lidí.

Svět bez obalu: Tři roky od sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou: Po stopách důkazů, které mají vyšetřovatelé. (Video: Milan Šíma)

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že odpalovací zařízení bylo součástí 53. protivzdušné brigády ruských ozbrojených sil, uvedla agentura Reuters. Rusko popírá, že by se na zkáze letounu společnosti Malaysia Airlines jakkoli podílelo.

Experti vyšetřující okolnosti pádu letadla nad východem Ukrajiny vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici. Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku, který leží na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. „Všechna vozidla v konvoji převážejícím raketu byla součástí ruských ozbrojených sil,“ řekl Paulissen.

Vyšetřovatelé na tiskové konferenci vysvětlují okolnosti sestřelení letu MH17

Prokurátor Fred Westerbeke na tiskové konferenci prohlásil, že letoun na lince MH17 byl sestřelen raketou ruského protivzdušného systému Buk, odpálenou z prostoru u obce Pervomajskyj, která je pod kontrolou proruských separatistů.

Jména osob odpovědných za útok oznámena nebyla. Vyšetřovatelé v této souvislosti vyzvali veřejnost, aby jim poskytla veškeré možné informace o obsluze odpalovacího zařízení. Novinářům nicméně sdělili, že počet „zájmových osob“ se snížil z původního sta na několik desítek.

Letadlo malajsijských aerolinek mělo namířeno z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Let MH17 byl však 17. července 2014 sestřelen raketou nad východní Ukrajinou.Nehodu nikdo nepřežil. Mezi oběťmi bylo i 193 Holanďanů a 38 Australanů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené