Hlavní obsah

Nizozemsko chce dohnat Rusko k zodpovědnosti za sestřelený let MH17

Vyšetřování havárie letu MH17: Nizozemsko a Austrálie podniknou vůči Rusku právní kroky. (Video: Eliška Kolomazníková, AP, Reuters)

 

Reklama

25. 5. 2018 13:22

Nizozemsko chce spolu s Austrálií zahájit komplexní právní proces, který dožene Rusko k zodpovědnosti za sestřelení letadla nad východní Ukrajinou v roce 2014. Informoval o tom server nizozemské veřejnoprávní stanice NOS.

Článek

Nizozemsko chce spolu s Austrálií podniknout právní kroky vůči Rusku. Moskva podle nich nese zodpovědnost za sestřelení letadla Boeing 777 malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v roce 2014. Státy se tak dohodly poté, co mezinárodní tým vyšetřovatelů zveřejnil své závěry k pádu letadla, na jehož palubě bylo bezmála 200 Nizozemců a 38 Australanů.

O svém záměru už obě země Rusko informovaly. Moskva jakékoliv spojování s tragédií odmítá.

„Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces,“ uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. „Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17,“ dodala vláda v Haagu.

Podle ministra zahraničí Stefa Bloka nizozemská vláda dnešním krokem obviňuje Rusko ze zodpovědnosti za sestřelení letadla. „Dalším možným krokem je předat případ některému z mezinárodních soudů nebo mezinárodních organizací k posouzení,“ dodal Blok.

17. července 2014 bylo na palubě letu MH17 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale právě i Australané a občané dalších osmi zemí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil údajně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Letoun na lince MH17 byl podle vyšetřovatelů sestřelen raketou systému Buk odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.

Podle ministra Bloka předběžné výsledky práce mezinárodního týmu „ukazují na přímé zapojení Ruska“ a na spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. „Vyzýváme Rusko, aby přijalo svou zodpovědnost a plně spolupracovalo v procesu s cílem najít pravdu a dosáhnout spravedlnosti pro oběti letu MH17,“ uvedl šéf nizozemské diplomacie.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová vyzvala mezinárodní společenství, aby se k Nizozemsku a Austrálii přidalo. „Pokud mohou být armádní zbraně rozmístěny a poté použity k sestřelení civilního letadla v oblasti, která byla prakticky válečnou zónou, pak je mezinárodní bezpečnost ohrožena a my vyzýváme všechny země, aby informovaly Ruskou federaci, že její chování je nepřijatelné,“ uvedla Bishopová.

K přijetí zodpovědnosti za sestřelení letadla Rusko v pátek vyzvala i Evropská unie. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění z jakéhokoliv zapojení Ruska do sestřelení letadla odmítl. Ruští odborníci nebyli podle něj součástí mezinárodního týmu vyšetřovatelů, a Moskva tak nemůže plně věřit předloženým závěrům.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované