Hlavní obsah

Tak se nechovali ani nacisti. Známý novinář popsal chování čínské vlády vůči minoritám

Rozhovor s americkým novinářem Ethanem Gutmannem o táborech pro Ujgury v Číně.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

Čínská vláda zorganizovala pro zahraniční novináře možnost prohlédnout si „odborná vzdělávací centra” ve své západní provincii Sin-ťiang. A to poté, co se začalo objevovat mnoho zpráv o masovém zatýkání a perzekuci především Ujgurů, etnických Kazachů a dalších zdejších minorit.

Článek

„Takovéhle návštěvy známe i z minulosti,” říká k tomu v rozhovoru pro Seznam Zprávy americký novinář a spisovatel Ethan Gutmann. „Víte, že do Terezína přijel Červený kříž, když byl řízen nacisty, aby se podíval, jak se tam daří židovským dětem? A o tomhle městě tehdy konstatoval, že to je hezký rekreační kemp, hezké rekreační centrum. Jaké přípravy a trénink tomu musel předcházet? (…) To, co jsme mohli vidět v táborech pro Ujgury, je něco podobného,” míní autor knihy Jatka, která přináší důkazy o masovém vraždění čínských minorit kvůli jejich orgánům.

„Policie se mnou mluvila a řekla mi, že jsem porušila zákon. Doporučila mi tuto školu,” říká v reportáži jedna z obyvatelek tábora. „Poté, co jsem to probrala se svou rodinou, přišla jsem sem dobrovolně.“

Přítomní novináři se tedy zeptali, jaký zločin spáchala, pokud porušila zákon. „Mnohokrát jsem poslouchala nelegální kázání kněze. Poté se v mé hlavě objevily nějaké extremistické myšlenky, což porušilo zákon,” reagovala na kamery ujgurská dívka.

Ethan Gutmann, cenami ověnčený investigativní novinář a rovněž známý obhájce lidských práv, upozorňuje, že podobných táborů v Číně nebývale přibývá. „Tyto pracovní tábory, vzdělávací tábory, převýchovné tábory nebo jak tomu chcete říkat – rostou jako houby po dešti. Je to neuvěřitelné. A každý si o tom může najít informace na internetu – velmi rychle.“

Poslechněte si svědectví jiného vězně: „Dva vojáci mi svázali ruce a pak mě zmlátili, až mě bolelo celé tělo. Pak mě vzali na jiné místo a dali mě do železné klece a na ruce upevnili okovy. Musel jsem tam stát rovně – asi takhle.“

Úředníci pro to ovšem mají vysvětlení. Převýchova teroristů.

„Toto místo umožní každému jasněji vidět ďábelské akty násilí teroristů, ke kterým došlo v Sin-ťiang a neodpustitelné zločiny, které byly prováděny proti místnímu obyvatelstvu už od 90. let a obzvláště v poslední době,” sdělil přítomným médiím jeden z místních pohlavárů. „Takže lidé by teď měli mít větší pochopení pro to, co se v sin-ťiangské Ujgurské autonomní oblasti udělalo, aby byla zachována stabilita.“

Novinář Gutmann ovšem říká, že situace je ještě vážnější, než je zjevné na první pohled.

„V Číně se odehrálo něco zcela neobvyklého. Udělali tam testy DNA každému jednotlivému Ujgorovi. A zároveň udělali i krevní testy. Nebyl žádný důvod, aby něco takového dělali. Pro tyhle dvě věci existuje jen jedno vysvětlení – vyhledávání vhodných dárců. Oni hledají vhodné orgány – orgány k prodeji, které jsou ještě v něčím těle – srdce, plíce, ledviny, játra a zjišťují, jestli jsou vhodné pro někoho, kdo je ochoten utratit peníze, kdo si chce koupit takové orgány.“

Gutman, bývalý člen Nadace pro obranu demokracií, pak v rozhovoru pro Seznam znovu používá příměr s Terezínem: „Když si vezmete jednoho člověka. Zabijete ho kvůli jeho orgánům. Dvě ledviny, jedna játra, srdce a možná rohovky… Můžete za to dostat minimálně 650 tisíc dolarů. A když budete jednat s Japonci, tak to bude milion dolarů. Jak dlouho dnes musí člověk pracovat, aby vydělal milion dolarů? To je velký rozdíl mezi Terezínem a vší tou nacistickou hrůzou a dneškem – je tu finanční zájem. Tohle nacisti neměli,” tvrdí slavný americký novinář.

Celý rozhovor si pusťte v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod zde.

Reklama

Související témata:

Doporučované