Hlavní obsah

Tchaj-wan bude první zemí v Asii, která uzákoní sňatky homosexuálů

Rozhodnutí poslanců očekávaly stovky stoupenců práv homosexuálních osob. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

17. 5. 2019 9:35

Tchajwanský parlament v pátek schválil manželství stejnopohlavních párů. Tchaj-wan se tak stane první asijskou zemí, která bude uznávat manželství gayů a leseb.

Článek

Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jakou jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou i omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se sešly stovky stoupenců posílení práv homosexuálních osob a čekaly na rozhodnutí poslanců. Po přijetí zákona přišly slzy radosti, objetí a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“, poznamenala agentura Reuters.

Tchajwanští zákonodárci se v hlasování přiklonili k nejprogresivnějšímu ze tří návrhů, které měli před sebou. Další dva návrhy, předložené konzervativními politiky, se vyhýbaly termínu manželství. O svazcích mluvily jako o „stejnopohlavních rodinných vztazích“ nebo „stejnopohlavních svazcích“.

Zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit,“ napsala prezidentka na Twitteru před hlasováním. „Můžeme světu ukázat, že láska vítězí,“ dodala.

„Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?“ ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním a vybízel k dalšímu dialogu ve společnosti ve snaze najít přijatelné kompromisní řešení.

Přijatý zákon podle konzervativců pošlapal vůli sedmi milionů voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti homosexuálních sňatků s heterosexuálními. Veřejnost podle nich na to odpoví ve volbách v příštím roce. Konzervativci se stavějí proti manželství osob stejného pohlaví.

Co legalizaci předcházelo?

V květnu 2017 slavily tchajwanské LGBT skupiny jako úspěch rozhodnutí ústavního soudu, který stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví – a dal parlamentu dva roky, aby odpovídajícím způsobem upravil ostatní zákony. Lhůta měla vypršet 24. května.

Legalizace manželství osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala poté, co se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v poradenském referendu uspořádaném loni v listopadu. Zasadili tím těžkou ránu pověsti ostrova coby paprsku liberalizace v Asii.

Více než dvě třetiny těch, kdo se referenda zúčastnili, si přáli uchovat definici sňatku jako svazku mezi mužem a ženou na základě občanského práva. Odpůrci rovnosti sňatků, mezi nimiž jsou mimo jiné i konzervativní a křesťanské skupiny, apelují na uzákonění partnerství osob stejného pohlaví ve formě občanského svazku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované