Hlavní obsah

Ariane 5 naposledy zamířila do vesmíru

Foto: ESA

Ariane 5 při startu.

Reklama

6. 7. 7:15

Šlo o 117. start nosné rakety, kterou po téměř třech desítkách let nahradí nová generace.

Článek

V noci na čtvrtek naposledy do vesmíru odstartovala nosná raketa Ariane 5 evropské společnosti Arianespace.

Rakety této generace po 27 letech nahradí nová verze, Ariane 6, která ale podle agentury Reuters odstartuje nejdříve příští rok. Nasazení do provozu je přitom pro Evropu důležité mimo jiné kvůli přerušení spolupráce s Ruskem po ruské invazi na Ukrajinu.

Třiapadesát metrů vysoká raketa s dvojicí vojenských satelitů odstartovala z vesmírného přístavu v Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu v 19:00 místního času (ve čtvrtek 00:00 SELČ).

Finální 117. misi rakety společnost Arianespace původně plánovala na polovinu června, kvůli technickým obtížím ji ale odložila. Znovu se tak stalo 4. července, tentokrát kvůli špatnému počasí.

Rakety Ariane 5 začaly létat do vesmíru v roce 1996. Od té doby dostaly do kosmu například satelity evropského navigačního systému Galileo, vesmírný teleskop Jamese Webba nebo sondu Rosetta, která zkoumala kometu Čurjumov-Gerasimenko.

Rakety série Ariane 5 více než zdvojnásobily kapacitu svých předchůdkyň Ariane 4, pokud jde o hmotnost nákladu přepravovaného na oběžnou dráhu. Umožnily tak vynést na orbitu dva velké telekomunikační satelity najednou nebo vyslat velké a těžké náklady do hlubin vesmíru, uvádí Evropská kosmická agentura (ESA).

Reklama

Související témata:
Raketa Ariane 5

Doporučované