Hlavní obsah

Teď musí pršet nebo sněžit. Sucho teprve začíná, varuje šéf hydrometeorologů

Ilustrační foto.

Reklama

21. 12. 2019 14:50

Situace ohledně sucha v Česku se letos zlepšila, vyhráno však není. Zásadní je, aby v následujících měsících spadlo dost srážek, u hlubokých podzemních vod se navíc sucho začíná teprve projevovat, řekl v rozhovoru pro agenturu ČTK ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Článek

„Musíme hospodařit s tím, co k nám spadne ve formě srážek, ať už dešťových či sněhových. Potřebujeme srážky v zimním období, tedy od prosince do dubna,“ zdůraznil Rieder. Podle něho je třeba hlavně sníh ve středních a nižších polohách.

„Ne v horách, protože tam při tání vše rychle odteče pryč. A ještě bychom potřebovali hezké postupné odtávání a žádné prudké oteplení, aby voda měla čas zasakovat se do podzemních vod,“ popisuje Rieder, který byl dlouholetým ředitelem Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Upozornil, že dalším důležitým faktorem je i to, aby množství srážek bylo rovnoměrně rozložené a nepřišly jen přívalové deště. „Z tohoto pohledu se situace zlepšila, ve srovnání s dlouhodobým normálním stavem však stále není dobrá, naopak,“ podotkl Rieder.

Sucho se podle něho nyní teprve začíná projevovat v hlubokých vrtech, kam se voda ze srážek dostane během delšího období. Rieder však zdůraznil, že situace ani v tomto ohledu není zlá. „Na rozdíl od některých jiných zemí neodebíráme více, než můžeme, ale je třeba to hlídat. I z toho důvodu, že podzemní voda má lepší kvalitu a stojí méně než povrchová a řada firem a podniků si buduje vlastní vrty,“ uvedl. ČHMÚ se před několika lety podílel na projektu Rebilance podzemích vod, který sledoval jejich stav. V současnosti ústav přebírá do správy nově vybudované vrty.

Rieder míní, že současné sucho skončí a srážky se postupně v ročních úhrnech vrátí do normálu. Domnívá se ale, že se změní jejich intenzita. „Podle mě přibude extrémních srážek, prodlouží se suchá letní období a budou vyšší teploty. Nápor na vodní režim se zvýší kvůli tomu, že dojde k větší evapotranspiraci – tedy výparu.“ Právě na větší výpar ze zemského povrchu se podle něj někdy při plánování různých projektů zapomíná.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované