Hlavní obsah

Teploty v Austrálii stouply na dvojnásobek, ohňostroje se ruší kvůli požárům

Ohňová show v Sydney bývá tradiční oslavou příchodu nového roku. Záběry jsou z loňska. (Video: AP)

 

Reklama

30. 12. 2019 8:57

Australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům zrušila novoroční ohňostroje. Ohně, s nimiž se Austrálie potýká několik týdnů, už zabily devět lidí a zničily zejména na jihovýchodě země tisíc domů.

Článek

Nejhůře postižený je stát Nový Jižní Wales, kde nyní hoří na stovce míst a 43 z těchto požárů stále nejsou pod kontrolou. Na dvojnásobek běžných letních hodnot se vyšplhala teplota v Tasmánii. V jejím středisku Hobartu dnes naměřili 40,8 stupně Celsia.

Meteorologická služba oznámila, že půjde o prosincový rekord. Podle meteorologa Luka Johnstona přivádí horký vzduch do Tasmánie z kontinentu silný severní vítr. V Hobartu bývá v tuto roční dobu v průměru 20 stupňů Celsia.

V Sydney, které je hlavním městem Nového Jižního Walesu a jež několik týdnů dusí požáry v blízkém okolí, se rozhořela debata o vhodnosti pořádat novoroční ohňostroj. Městská rada k němu dala souhlas, ale hasičská služba upozornila, že pokud bude vyhlášen stav katastrofy, bude ohňostroj zrušen.

V Sydney jde o oblíbenou atrakci, která do tamního přístavu přiláká i milion lidí a ekonomice státu přináší značné peníze. Podívanou v Sydney každoročně v televizích na celém světě sleduje miliarda lidí.

Premiér Scott Morrison v neděli prohlásil, že by se ohňostroj konat měl, protože tím dá Austrálie najevo svou odolnost. Vicepremiér Nového Jižního Walesu John Barilaro je ale toho názoru, že by ohňostroj měl být zrušen.

„Riziko je příliš velké a musíme brát ohled také na vyčerpané dobrovolníky,“ řekl s připomínkou lidí, kteří se podílejí na hašení požárů. Předměstí Parramatta na západě aglomerace Sydney se rozhodlo svého ohňostroje vzdát.

Také úřady v Canbeře ohňostroj zrušily a organizátoři novoročních oslav upozornili, že zrušeny mohou být i venkovní koncerty.

Velké problémy jsou dál kvůli nekontrolovaným požárům i ve státě Victoria. V jeho hlavním městě Melbourne je dnes 41 stupňů Celsia a úřady nařídily evakuaci tisíců lidí.

V turisty navštěvované oblasti East Gippsland na východě státu se evakuace týká třiceti tisíc lidí. Andrew Crisp z úřadu pro mimořádné události řekl, že ti, kdo příkazu k evakuaci neuposlechnou, se mohou ocitnout v situaci, kdy už nebudou moci uprchnout a nebude možné jim pomoci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované