Hlavní obsah

Testy, roušky a 5 tisíc návštěvníků. Tak vypadal koncert v Barceloně

Foto: Profimedia.cz

Návštěvníci koncertu španělské indie popové skupiny Love of Lesbian.

Reklama

29. 3. 15:06

Na evropské půdě proběhl jeden z největších koncertů od začátku pandemie covidu-19. Pod striktními opatřeními se ho zúčastnilo 5 tisíc návštěvníků. Stali se součástí výzkumu, který by mohl určit budoucí podobu hudebních akcí.

Článek

V sobotu večer proběhl v katalánské Barceloně koncert pro 5 tisíc lidí. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších hromadných událostí více než rok od propuknutí pandemie covidu-19 na evropském kontinentu.

Účastníci koncertu indie popové skupiny Love of Lesbian se stali součástí experimentu, který by měl určit, jak by v době pandemie mohly hromadné akce probíhat.

„Jsem tak strašně moc nadšený. Je to už 18 měsíců, co jsme nebyli na pódiu, a jeden z nás je dokonce v slzách!“ uvedl v euforii frontman kapely Santi Balmes. Nadšení projevovali i tancující fanoušci. „Bylo to velkolepé. Cítili jsme se celou dobu v bezpečí. Byli jsme v první řadě a bylo to něco, co nám hodně chybělo,“ řekl po show 29letý publicista Salvador. „Jsme velmi hrdí na to, že jsme měli příležitost se toho zúčastnit. Doufáme, že to bude první (koncert) z mnoha,“ dodal.

Další hosté pro agenturu AP uvedli, že kromě nadšení oceňují i to, že „se aspoň na chvíli přiblížili normálu“. Další účastnice Marina ale dodala, že se snažila „mít od lidí dostatečný rozestup“.

Všichni účastníci včetně pořadatelů a kapely se museli nechat v den koncertu otestovat antigenním testem. Vybrat si mohli z jednoho ze tří testovacích míst v Barceloně. U vstupu následně museli prokázat kromě totožnosti i adekvátní naměřenou teplotu. Na koncertu byly povinné roušky, nicméně rozestupy být dodržovány nemusely. Koncert proběhl v Palau Sant Jordi, který jindy hostí až 24 tisíc diváků.

„Bude bezpečnější být v Palau Sant Jordi než chodit po ulici,“ uvedl před koncertem pro agenturu Reuters spoluorganizátor koncertu Jordi Herreruela. To potvrdil AP i lékař Josep Maria Llibre z výzkumného týmu. „Předpokládáme, že to bude naprosto bezpečné. Následujících 14 dní budeme pozorovat, kolik návštěvníků koncertu se pozitivně nakazilo covidem-19, a oznámíme výsledky,“ uvedl.

Koncert se konal jako druhý experiment ve spolupráci místních úřadů a barcelonské organizace The Fight AIDS and Infectious Diseases Foundation. Sesbíraná data následně mají pomoci zjistit, jak moc se liší míra šíření nákazy nemocí covid-19 na koncertech a v běžném pandemickém životě. Závěry výzkumu by následně mohly nastavit možnou podobu pořádání akcí v době celosvětové pandemie.

Vstupenku, která se pohybovala v rozmezí 23 až 28 eur a v ceně zahrnovala test i roušku, mohl obdržet kdokoliv od 18 let, bez srdečního onemocnění, rakoviny a bez kontaktu v posledních pár týdnech s nakaženým.

V Barceloně proběhl podobný, ale menší projekt (koncert pro 500 lidí) už v prosinci. Tehdy na dodržování pravidel dohlížela kontrola. Podle předběžných záběrů se ukázalo, že antigenní testování a roušky pomohly v prevenci proti šíření infekce i přesto, že nebyly požadovány rozestupy.

Podobný experiment a dvoudenní hudební festival, kterého se lidé mohli za přísných hygienických podmínek zúčastnit, proběhl minulý víkend v Nizozemsku. Pořadatelé hudebních akcí se tak snaží reagovat na pandemii, jež jim přinesla radikální pokles tržeb kvůli přijatým opatřením. Podle španělské hudební federace ztratil evropský hudební průmysl za loňský rok 76 % příjmů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené