Hlavní obsah

Tillerson mluví o útoku na KLDR. Ale připouští další jednání

Americký šéf diplomacie mluvil o reálném jaderném útoku ze strany KLDR.Video: Lukáš Marek

 

Reklama

28. 4. 2017 21:09

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku je naprosto reálná. Vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce. Spojené státy jsou ale podle něj připravené i nadále jednat.

Článek

Šéf americké diplomacie označil krizi na Korejském poloostrově za nejpalčivější aktuální problém světa, který může přerůst v katastrofu.

„S každým dalším úspěšným raketovým testem a s každou další úspěšnou zkouškou jaderného výbuchu žene Severní Korea severovýchodní Asii a svět blíže k nestabilitě a k rozsáhlému konfliktu. Hrozba severokorejského útoku na Soul nebo Tokio je skutečná," řekl Tillerson.

KLDR točí propagandistické filmy o útoku na Washington.

OSN podle něj musí co nejdříve zakročit. Navrhuje, aby zavedla nové sankce proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una a pozastavila s ním či značně omezila diplomatické vztahy.

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na jednání Rady bezpečnosti OSN vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově. „Musíme se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru."

Také šéf čínské diplomacie Wang I varoval před použitím síly. I Moskva vojenské řešení považuje za naprosto nepřijatelné, neboť by to mohlo skončit katastrofou.

Reklama

Doporučované