Hlavní obsah

Tisíciletá voda zničila město v Marylandu. Podruhé za dva roky

Ničivé záplavy v Marylandu.Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters

 

Reklama

29. 5. 2018 6:58

Ničivé záplavy postihly Maryland ve Spojených státech. Tisíciletá voda způsobila obrovské škody, záplavy podobného rozsahu zasáhly město Ellicott City už v roce 2016.

Článek

Nejméně jednoho pohřešovaného má blesková povodeň, která postihla Ellicott City v americkém státě Maryland. Na možné přívalové povodně se mezitím připravuje i severozápad Floridy, který čelí subtropické bouři Alberto.

Záchranáři museli v Marylandu vyprostit z domů desítky lidí, které živel uvěznil. Při záchranných pracích proud vody odnesl devětatřicetiletého člena národní gardy Eddisona Hermonda, jehož tělo se dosud nenašlo.

Pro Ellicott City je to již druhá ničivá povodeň za poslední dva roky. „Říkají, že tohle je tisíciletá povodeň a my jsme je měli dvě během dvou let,” řekl guvernér Marylandu Larry Hogan. V roce 2016 si živel vyžádal dvě oběti a škody ve výši milionů dolarů.

Alberto, který jako subtropická bouře v pondělí zasáhl severozápad amerického státu Florida, rychle zeslábl na depresi. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně nadále varuje před lijáky a rizikem vzniku bleskových povodní. Jádro Alberta, který míří na sever rychlostí 19 kilometrů v hodině, mezitím překročilo hranice Floridy a vstoupilo do sousední Alabamy. Ačkoli Alberto slábne a vítr v nárazech dosahuje maximálně 55 kilometrů v hodině, jeho pohyb na sever se zrychluje. Živel má navíc značné dopady na vývoj počasí na celém americkém jihu.

Podle úřadů si Alberto dosud nevyžádal žádné přímé oběti či zraněné. V Severní Karolíně ale zahynuli moderátor a fotograf stanice WYFF-TV, na jejichž vůz spadl strom. Štáb v té době připravoval zpravodajství o špatném počasí na okraji bouřkového systému ovlivněného Albertem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované