Hlavní obsah

Tohle bych v klubu, jako je Žilina, nikdy nečekal, šokoval Kašu vyhazov

Foto: Profimedia.cz

Filip Kaša v zeleném dresu Žiliny číslo 25 v souboji s trnavským hráčem Vakhem Čanturišvilim.

Reklama

1. 4. 2020 17:00

Žilinský klub mu podle jeho slov nikdy nedlužil ani korunu. Nic tedy nenaznačovalo, že by měl mít ekonomické problémy. Přesto v pondělí 15 hráčů v koronavirové krizi na minutu vyhodil. Včetně českého obránce Filipa Kaši.

Článek

Sedmkrát vyhrál klub MŠK Žilina slovenský titul, na podzim 2010 startoval dokonce v Lize mistrů, v níž přivítal na svém stadionu i londýnskou Chelsea.

V pondělí napsal do své klubové kroniky kapitolu vyvedenou mnohem temnějším inkoustem. Majitel klubu Jozef Antošík poslal klub do likvidace, obdoby české insolvence. A 15 nejlepším a nejlépe placeným hráčům rozdal výpovědi.

Mezi vyhozenými se ocitl i Filip Kaša, bývalý český mládežnický reprezentant a odchovanec Baníku Ostrava, který v Žilině působil od roku 2016 a hned v první sezoně s ní získal slovenský titul. I ročníku 2019/20 pravidelně nastupoval na pozici stopera, před koronavirovou karanténou byla Žilina v tabulce druhá. A ani v tu chvíli prý nic nenasvědčovalo tak dramatickému vývoji událostí.

„Samozřejmě není dobrý pocit, když dostanete výpověď. Ale ještě víc jsem zklamaný z toho, jakým způsobem ta jednání byla vedena, jak se k nám zachovali. V životě by mě nenapadlo, že bude něco takového možné v klubu, jako je Žilina,“ říká Filip Kaša.

Nikdy tam prý nezaznamenal ani náznak ekonomických problémů. „Za celou dobu, co jsem byl v klubu, se mi ani jednou nestalo, že by přišlo cokoli po splatnosti. Většinou dva dny před ní. Žilina nedávno prodala Róberta Boženíka do Feyenoordu, předtím i další hráče, takže by nás opravdu nikoho nenapadlo, že by mělo přijít takovéhle řešení,“ říká Kaša.

Vedení Žiliny ve svém prohlášení zmínilo, že u Boženíka muselo přistoupit na splátkový kalendář. A zatím dostalo jen desetinu prodejní ceny, která činila 4 miliony eur.

Koho Žilina prodala v posledních letech

2015/16: Milan Škriniar (Sampdoria) 5,2 milionu eur

Jaroslav Mihalík (Slavia) 1 milion eur

2016/17: Lászlo Bénes (Mönchengladbach) 2 miliony eur

2017/18: Denis Vavro (Kodaň) 1,4 milionu eur

Nikolas Špalek (Brescia) 1,5 milionu eur

2018/19: Dávid Hancko (Fiorentina) 3,8 milionu eur

Samuel Mráz (Empoli) 1,5 milionu eur

2019/20: Róbert Boženík (Feyenoord) 4 miliony eur

Koronavirová krize a zastavení sezony ve slovenské lize ale přinesly vyústění, které Kašu zaskočilo. „Na začátku nám rozdali tréninkové plány a řekli, ať zůstaneme v Žilině a připravujeme se individuálně. Po týdnu nám cizincům řekli, ať jedeme domů a pokračujeme v individuální přípravě. Takže já už jsem nějaký čas v Ostravě. A tréninkové plány jsem poctivě plnil.“

V pátek dostal z klubu e-mail, který ho zarazil. „Byl to návrh snížení platu. Problém byl v tom, že u mě šlo o snížení o 80 procent, to mi přišlo opravdu příliš. A podobně na tom byli i další chlapci z týmu. Máme takovou komunikační skupinu, tak jsme to v ní řešili. A dohodli se, že budeme v jednáních s klubem vystupovat společně, jako jeden tým. A že požádáme o spolupráci a zprostředkování jednání Jána Muchu, který je na Slovensku šéfem hráčské asociace,“ vypráví Kaša.

Mucha se v průběhu víkendu pokusil zahájit jednání. Ale vedení klubu se cítilo tímto postupem hráčů dotčené. „Fotbalový klub MŠK Žilina to považuje v rámci férovosti a loajálnosti vůči klubu za absolutně nevhodné, neférové a v dané situaci pro budoucnost klubu možná až likvidační,“ objevilo se v oficiálním stanovisku klubu vydaném v pondělí.

V něm se objevila i zpráva o tom, že klub je v likvidaci (insolvenci) a řídí ho nyní likvidátor (insolvenční správce).

Filip Kaša pak objevil ve své e-mailové schránce výpověď své profesionální smlouvy.

„V Žilině jsem potkal a poznal spoustu skvělých lidí, budou mi moc chybět. O to víc mě zklamalo, jak se celá věc ze strany vedení vyvinula. Opravdu bych v klubu, jako je Žilina, nikdy nic takového nečekal,“ zdůrazňuje Kaša.

„Co dál? Ještě jsme to s mým agentem panem Nehodou ani moc neřešili. Svět je v situaci, kterou dobře známe. Všude budou mít problémy. Budu teď volný hráč, ale ještě jsem to neřešil, rozhodně se nikam narychlo necpu. Uvidím, jak se věci vyvinou. Z toho, jak se to završilo v Žilině, jsem tedy opravdu velmi hluboce zklamaný. To jsem nečekal.“

Ke snižování platů už přistoupily i některé fotbalové kluby v Česku. V Jablonci teď fotbalisté dostávají nejvýše 65 000 korun měsíčně, v Mladé Boleslavi došlo k plošnému snížení platů o 20 procent, ve Zlíně o 30 procent.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované