Hlavní obsah

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

19. 10. 2020 23:10

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po otevření prvních vodíkových čerpacích stanic, které plánuje Benzina v první polovině roku.

Článek

Toyota to uvedla na svém webu.

Ministerstvo dopravy v rámci dosavadních tří dotačních výzev podpoří stavbu osmi čerpacích stanic na vodík. První tři měly vzniknout letos, ale kvůli koronavirové epidemii se jejich dostavba posunula na příští rok. Konkrétně by měly být v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně.

„Od začátku říkáme, že začneme v Česku Mirai prodávat, až bude zajištěna alespoň minimální tankovací infrastruktura, tento okamžik by měl nastat v prvním pololetí roku 2021. Po otevření prvních čerpacích stanic dovezeme několik vodíkových Mirai, která tou dobou už bude dostupná ve své druhé generaci,“ uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Toyota Mirai je čtyřmístný sedan s elektromotorem o výkonu 154 koní, který je poháněn palivovými články. Elektrická energie v nich vzniká reakcí vodíku s kyslíkem za přítomnosti katalyzátoru, přičemž vedlejším produktem je voda. Spotřeba se pohybuje okolo jednoho kg vodíku na 100 km. Mirai má dojezd přes 500 km a doba tankování se pohybuje kolem pěti minut.

V tuto chvíli v Česku žádné vozy na vodík nejezdí. Do roku 2030 by v zemi podle Ministerstva průmyslu mohlo jezdit 60.000 až 90.000 aut na vodíkové články.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované