Hlavní obsah

Začal výlov rybníka Rožmberk, kvůli covidu podruhé bez stánků a akcí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

11. 10. 2021 10:26

Třeboňští rybáři dnes ráno zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Doprovodné akce se stánky, kam jezdilo 50 tisíc lidí, kvůli koronaviru druhý rok po sobě zrušili.

Článek

Rybáři plánují z Rožmberka výnos 150 tun ryb. Rybník loví místo o víkendu v pracovních dnech. Ráno bylo na hrázi rybníka zhruba 30 lidí, zatímco před pandemií covidu přihlížely zahájení výlovu stovky nadšenců. Dnešní ráno u Rožmberka je mlžné a mrazivé.

„Nepojali jsme výlov jako společenskou událost, protože covidová opatření říkají, jaká pravidla se mají dodržovat, a ty bychom nebyli schopni zajistit. Nicméně všechny výlovy na Třeboňsku jsou v otevřené krajině, případní návštěvníci se na hráz dostaví a my jim v tom nemůžeme zamezit. A nebrání nám nic v tom, abychom prodávali ryby: Kdo přijde, může si je zakoupit v naší prodejně na sádkách pod hrází rybníka Rožmberk,“ řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Kilogram kapra tam rybáři prodávají za 88 korun, meziročně o 13 korun víc. Firmě letos vzrostly náklady na krmiva, až o desítky procent, proto už v srpnu zdražila. Na sádkách v Třeboni se teď prodává kilogram kapra za 98 korun, na hrázích bude cena o desetikorunu nižší.

Rožmberk se vypouští 14 dní před výlovem. Ryby končí v síti zvané nevod, pak je rybáři třídí podle velikostí a druhů, potom převezou na sádky v Třeboni. Za poslední dva roky nevylovili dvoumetrového sumce jménem Standa, který pochází z Bošileckého rybníka. Tím, že do Rožmberka vtéká Stará řeka, je rybník podle Malechy údolní přehradní nádrží na řece Lužnici. „Je možné, že některá ryba, pakliže je chytřejší, zůstane v korytě Staré řeky,“ řekl.

Na výlovu, jenž potrvá do 14. října, se podílí 40 rybářů a žáci rybářské školy v Třeboni. V minulých letech pořádali rybáři slavnostní výlov o víkendu, aby zvýšili povědomí o řemesle a rybím mase. Za první republiky jezdil na výlov Rožmberka i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Třeboňští rybáři zahájili podzimní výlovy před necelými dvěma týdny, zakončí je v polovině listopadu. Čekají výnos 2000 tun kaprů a 300 tun vedlejších ryb. Vyloví třeba rybníky Horusický, Dvořiště či Svět.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.

Reklama

Související témata:

Doporučované