Hlavní obsah

Tropická vedra doplní od pátku silné deště, hrozí lokální záplavy

Foto: Shutterstock.com

Během příštích dní očekávejte vedro, sucho, poté přijdou bouřky.

Reklama

5. 7. 2018 16:18

Vlna veder, která zasáhla Česko, zvýšila nebezpečí vzniku požárů. Lidé by měli dodržovat pitný režim a nevystavovat se přímému slunci. V pátek by pak měly začít silné bouřky, na některých místech s přívalovými dešti.

Článek

Velkou část Česka zasáhnou vedra s teplotou až 32 stupňů Celsia a v pátek odpoledne a večer silné bouřky. V Ústeckém kraji je také ode dneška do odvolání zvýšené nebezpečí vzniku požárů. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před vysokými teplotami platí do dnešních 19:00 pro oblasti do 400 metrů nadmořské výšky, a to v Praze, Středočeském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také v částech Libereckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje. Pro Ústecký kraj také kvůli přetrvávajícímu suchu platí výstraha před požáry, kterou podle ČHMÚ neovlivní ani dnešní lokální deště.

V pátek se pak budou hlavně na jihovýchodě republiky vytvářet bouřky, ojediněle i s přívalovými dešti. Výstraha před silnými bouřkami platí v pátek od 12:00 do 21:00 pro jižní polovinu Jihočeského kraje, východní část Vysočiny a Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Přívalový déšť může zatopit níže položená místa a sklepy.

Kvůli horku meteorologové doporučují lidem omezit tělesnou zátěž a pohyb na přímém slunci, dodržovat pitný režim a nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci, hlavně v autech. Kvůli suchu by také lidé neměli rozdělávat ohně v přírodě nebo vypalovat trávu a měli by úsporně hospodařit s vodou.

(Video: Petr Dvořák)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované