Hlavní obsah

Trpká předpověď po tornádu: silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím

Foto: David Neff

Lidé na Moravě ani zdaleka nestihli napravit škody po tornádu a už je předpověď varuje před dalšími bouřemi.

Reklama

28. 6. 13:08

Na Moravu, která se vzpamatovává ze čtvrtečního tornáda, dorazí zítra nejprve tropické horko, které ovšem večer a v noci na středu vystřídají silné bouřky s přívalovým deštěm, silným větrem a krupobitím.

Článek

Horké počasí bude v Česku panovat i v úterý, kdy zejména na Moravě a ve Slezsku odpolední teploty překročí až 31 stupňů Celsia. Večer a v noci na středu pak přijdou silné bouřky s přívalovým deštěm, silným větrem a krupobitím. Podle meteorologů se budou vyskytovat v celé zemi, přičemž v západní polovině mají být silnější a mohou rozvodnit řeky. V některých místech by hladiny mohly vystoupat na první povodňový stupeň, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav.

Zejména na jihu Moravy se přitom lidé teprve pozvolna vzpamatovávají ze zkázy, kterou za sebou minulý čtvrtek zanechala silná bouře s tornádem. Zasáhla zejména Břeclavsko a Hodonínsko, zanechala za sebou přes 1 200 poškozených domů a šest obětí.

Speciál: Tornádo na Moravě

Ještě v úterý by podle předpovědi mělo být v Česku 28 až 32 stupňů, na jihovýchodě až 34 stupňů. Později odpoledne a večer se od jihozápadu objeví četné přeháňky a bouřky, ojediněle i velmi silné. Ve východní části republiky se při nich lokálně může vyskytnout přívalový déšť s úhrny kolem 30 milimetrů, s kroupami a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraji platí od úterních 20:00 do středečního rána upozornění před vysokým nebezpečím velmi silných bouřek. Vítr při nich může dosáhnout v nárazech až 90 kilometrů v hodině a při přívalových srážkách napršet kolem 50 milimetrů vody.

V uvedených krajích současně mohou stoupnout hladiny řek, voda by se však neměla vylévat z břehů. Podle meteorologů by se lidé měli vyvarovat koupání či plavby na lodi na těchto tocích.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované