Hlavní obsah

Trump by se měl s Putinem setkat v sobotu, tvrdí Kreml

Prezident USA Donald Trump by se podle interního dokumentu Kremlu měl se svým ruským protějškem Putinem setkat v sobotu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters, Youtube.com)

29. 11. 2018 11:53
aktualizováno • 29. 11. 2018 13:12

Ke schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem na okraj nadcházejícího summitu G20 dojde v sobotu. Agentura Reuters odkazuje na interní dokument Kremlu.

Článek

Ač prezident USA Donald Trump pohrozil, že se kvůli víkendovému rusko-ukrajinskému incidentu u Kerčského průlivu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nesetká, podle interního dokumentu Kremlu by se měli oba státníci sejít v sobotu zhruba v 15:30 během summitu G20. Na něm se v Buenos Aires sejde v pátek a v sobotu dvacítka nejsilnějších ekonomik světa.

„Možná na tu schůzku nepůjdu. Možná na tu schůzku vážně nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese, takovou agresi vůbec nechci,“ vysvětlil americký prezident v rozhovoru s deníkem The Washington Post v souvislosti s kerčským konfliktem ve vodách anektovaného Krymu. O dalším postupu se prý hlava Spojených států rozhodne poté, co bude mít k tomuto tématu k dispozici kompletní zprávu svých bezpečnostních poradců.

Na Trumpovo vyjádření o potenciálním odvolání schůzky Putin reagoval s tím, že doufá, že v Argentině bude moci s americkým prezidentem mluvit. „Doufám, že můžeme jednat o překážkách obchodu,” řekl ruský prezident.

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem v neděli ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Zajatí ukrajinští námořníci promluvili na videu, které zveřejnila ruská zpravodajská služba FSB. Přiznali se k tomu, že kroky, které v průlivu podnikli, byly provokativní. Kyjev reagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny. Podle Putina střet záměrně vyprovokoval ukrajinský prezident Petro Porošenko, aby si doma zvýšil popularitu před březnovými prezidentskými volbami. Ukrajina obvinění odmítá.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené