Hlavní obsah

Trump pohrozil EU dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů

Americký prezident Donald Trump pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů. (Video: Reuters)

22. 6. 2018 18:04

Trump pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud nezruší odvetná opatření za nově uvalená cla. Dovoz amerických aut do EU podléhá desetiprocentnímu clu u osobních vozů a dvacetiprocentnímu u dodávek a sportovních automobilů.

Článek

Americký prezident Donald Trump na Twitteru pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranná opatření proti Spojeným státům. Agentura Reuters poznamenala, že prohlášení Trump učinil měsíc poté, co jeho administrativa začala prošetřovat, zda dovoz aut a autodílů není pro USA bezpečnostním rizikem.

„S ohledem na cla a obchodní bariéry uvalené Evropskou unií na USA a jejich skvělé společnosti a dělníky zatížíme dvacetiprocentním clem všechna jejich auta, která směřují do USA, pokud zmíněná cla a bariéry nebudou brzy odbourány,“ napsal Trump s výzvou, aby se auta montovala v USA.

Pokud jde o současná unijní cla na dovoz automobilů, tak EU vůči USA uplatňuje desetiprocentní clo, zatímco dovoz do USA podléhá clu 2,5 procenta u osobních vozů a 25 procent u dodávkových a sportovně užitkových automobilů.

EU je nyní se Spojenými státy v obchodním sporu, protože Washington zavedl cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. Protože se záležitost nepodařilo vyřešit, začala EU dneškem uplatňovat clo 25 procent na dovoz některého zboží z USA. Terčem nových cel jsou výrobky z oceli a hliníku, zemědělské produkty a různé další zboží, mimo jiné motocykly, džíny nebo whisky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené