Hlavní obsah

Trump s covidem v nemocnici. Co by se stalo, kdyby nemohl vést USA?

Foto: Profimedia.cz

Prezident Donald Trump i jeho žena Melanie jsou pozitivní na covid-19. Hlava státu se prý cítí dobře.

Reklama

3. 10. 2020 12:45

Remdesivir ano, kyslík zatím ne. Takové jsou kusé informace o péči, jíž se dostává americkému prezidentovi v nemocnici Waltera Reeda. Z nemocničního lůžka se chystá dál pracovat. Ale jak dlouho toho bude Trump schopen?

Článek

Prezident Donald Trump nominoval minulou sobotu Ammy Coney Barrettovou na novou členkou amerického Nejvyššího soudu. Ceremonie, které se zúčastnilo velké množství lidí, se jeví jako pravděpodobný zdroj nákazy koronaviru pro blízké prezidentovo okolí. Onemocnění covid-19 se u Donalda Trumpa a jeho ženy potvrdilo ve čtvrtek. Od pátečního večera je prezident hospitalizován a podle vlastních slov se mu daří dobře.

Zdravotní stav prezidenta Spojených států otevírá otázky nejen ohledně blížících se voleb. Trump sice potvrdil, že se cítí dobře, někteří experti už ale spekulují, co by se dělo, kdyby nemohl úřad vykonávat, či dokonce kdyby prezident zemřel.

Co by se dělo, kdyby Trump nemohl vést zemi?

I když je tento scénář velmi nepravděpodobný, podle The New York Times se toto téma v pátek ve Washingtonu řešilo. Na podobné situace jsou Spojené státy dlouhodobě připravené. Existuje plán, který by ochránil zemi před vnějšími nepřáteli či vnitřními konflikty v situaci, kdy by prezident nebyl schopen úřad nadále vykonávat.

Podle ústavy je logickým nástupcem prezidenta jeho viceprezident, tedy Mike Pence. Ten přebírá úřad v případě, že prezident zemře v úřadě. Jiné situace jsou ale složitější. Například v situaci, kdy by Trump nebyl ze zdravotních důvodů schopen vykonávat svou práci.

Úřad prezident může viceprezidentovi předat i dočasně. To se stalo například v roce 1985, když byl hospitalizován Ronald Reagan. Viceprezident George Bush starší tehdy na osm hodin zastával prezidentský úřad. V roce 2002 a 2007 pak George Bush mladší předal dočasně úřad viceprezidentovi Dicku Cheneyovi.

Podle Trumpova mluvčího ale k žádnému přesunu moci nedojde.

Pokud by Trump nebyl schopen jít do voleb, musela by Republikánská strana rychle vygenerovat nového kandidáta. To by bylo podle The New York Times velmi „zapeklité“.

Prezident by také mohl být nedobrovolně odvolán. Jde ale o velmi složitý proces, který nebyl nikdy v dějinách Spojených států využit.

Vzkaz prezidenta Trumpa, ve kterém oznámil, že míří do nemocnice. „Domnívám se, že je mi velmi dobře,“ řekl.

Nákaza v Bílém domě a jeho okolí

V pátek potvrdila nákazu covidem-19 i bývalá prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová. Uvedla, že má „mírné příznaky“. Dva republikánští senátoři, Thom Tillis a Mike Lee, rovněž oznámili, že jsou nakaženi a mají pozitivní testy.

Začínají se objevovat i otázky ohledně nadcházejících slyšení, která mají Barrettovou uvést do úřadu. Oba senátoři by se měli do práce z karantény vrátit před 12. říjnem, kdy tato slyšení mají začít. Neví se ale zatím, zda se nenakazili i další členové Senátu.

Donald Trump byl hospitalizován v pátek večer. Podle Bílého domu ve vojenské nemocnici Waltera Reeda stráví „několik dní“.

Grafika od serveru Politico ukazuje, jakým způsobem se nákaza šíří.

Conwayová v pátek na Twitteru uvedla, že má „slabý kašel“, ale že se cítí dobře. Také ona je v současné době v karanténě.

Podle asociace novinářů, kteří působí v Bílém domě (White House Correspondent's Association) se nakazil i minimálně jeden nejmenovaný novinář. Informovala o tom televize ABC News.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované