Hlavní obsah

Trump v projevu před Kongresem rekapituloval své úspěchy, vyzval ke spolupráci demokratů s republikány

Trump v projevu bilancoval svůj rok ve funkci (Video: AP)

 

Reklama

31. 1. 2018 9:08

V každoročním projevu amerického prezidenta o stavu unie hodnotil Donald Trump před Kongresem své působení v úřadě. Mluvil o reformě zdravotnictví i zdi na hranicích s Mexikem.

Článek

Bilance výsledků prvního roku prezidentského mandátu a výzva ke společné práci obou parlamentních stran byla hlavním obsahem poselství o stavu unie, které v úterý večer (ve středu brzy ráno SEČ) z kongresové tribuny přednesl prezident USA Donald Trump. V téměř hodinu a půl dlouhém proslovu šéf Bílého domu hovořil hlavně o domácích problémech. Ostře sledované vyšetřování údajného volebního vměšování Ruska šéf Bílého domu nekomentoval.

Podle Trumpa nastal pro Ameriku „nový okamžik”, vláda pod jeho vedením buduje „bezpečnou, silnou a hrdou” zemi. Ke spolupráci přitom prezident vyzval obě parlamentní strany. „Dnes večer vás všechny vyzývám, abyste odložili spory a hledali společný jazyk, abyste dosáhli potřebné jednoty ve prospěch lidí, k jejichž službě jste byli zvoleni,” řekl Trump. „Nabízím vstřícnou ruku ke spolupráci členům obou stran, demokratům i republikánům, při ochraně našich občanů jakéhokoli původu, barvy pleti nebo vyznání,” prohlásil.

Náměstek ředitele FBI McCabe, kterého kritizoval Trump, odstoupil ze své funkce

Podle serveru Politico je pro Trumpa smířlivý tón politickou nutností, protože pokusy zlákat demokraty pro spolupráci v loňském roce nevyšly. Letos Bílý dům čeká ještě těžší období, protože vláda bude prosazovat svůj program v atmosféře politického boje před listopadovými volbami do Kongresu. Republikáni v nich budou obhajovat většinu v obou parlamentních komorách.

Bilanční projev byl i předzvěstí hlavních iniciativ prezidenta v nynějším roce. „Chci hovořit o budoucnosti, jaká nás čeká. Nás všechny, společně jako jeden tým, jeden lid, jednu americkou rodinu,” řekl prezident. Důraz Trump klade hlavně na modernizaci infrastruktury, pro kterou hodlá Kongres požádat o 1,5 bilionu dolarů.

Trumpova administrativa oznámila, že neuvalí na Rusko nové sankce

Šéf Bílého domu hovořil o zlepšení zdravotní péče, mimo jiné o možnosti poskytnout nemocným v posledním stadiu choroby přístup k experimentálním lékům neschváleným dosud státním regulátorem. Ubezpečil poslance, že chce dál prosazovat ochranu země před ilegální imigrací s pomocí chystaného „spravedlivého kompromisu” s demokraty. Zopakoval, že na jihu země vybuduje „velkou zeď”, která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin.

O problémech americké zahraniční politiky se Trump zmínil až ve druhé hodině svého proslovu. Připomněl úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a oznámil podpis exekutivního příkazu, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Kritizované vězení pro osoby podezřelé z terorismu chtěl Trumpův předchůdce Barack Obama zavřít.

Trump chtěl do Bílého domu půjčit obraz van Gogha, místo něj dostal od muzea zlatý záchod

Trump prohlásil, že Kongres by měl zajistit, aby zahraniční finanční pomoc USA „vždy sloužila americkým zájmům a směřovala výhradně k přátelům, nikoli nepřátelům Ameriky”. Příkře odsoudil jaderné ambice Pchjongjangu a řekl, že jeho vláda nebude opakovat staré chyby, které „dostaly Spojené státy do této velmi nebezpečné situace”.

Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako je Čína nebo Rusko. Tyto dvě země jsou podle Trumpa „výzvou americkým zájmům, americké ekonomice a jejím hodnotám”. O vyšetřování údajného ruského vměšování do předloňských amerických voleb prezident nehovořil. Vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost.

V pozvánkách na Trumpův projev řádil tiskařský šotek (Video: AP)

Ještě krátce před projevem se zjistilo, že v pozvánkách na Trumpovu řeč je překlep. Musely proto být na poslední chvíli přetištěny. Na řádění šotka upozornilo také několik zákonodárců včetně republikánského senátora Marka Rubia.

Chyba na pozvánce pro veřejnost byla přímo v pojmenování projevu. V angličtině se stav unie uvádí jako State of the Union, místo správného Union ale bylo na lístku vytištěno chybné Uniom.

Překlep vyvolal na Twitteru pobavení a někteří uživatelé spekulovali, zda se během Trumpova projevu nebude podávat covfefe. Naráželi tím na patvar, který Trump loni v květnu napsal v očividně nedokončeném tweetu. Lidé tehdy s pobavením spekulovali, co asi Trump výrazem myslel.

Portál BBC poznamenal, že Trump s překlepem na vstupence nemá co do činění, neboť tisk pozvánek spadá pod úřad sněmovního ceremoniáře. Tento úřad v prohlášení sdělil, že chyba byla vytištěna nedopatřením.

Trumpovo covfefe baví internet. My význam známe, vzkázal Bílý dům

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované