Hlavní obsah

Turci obvinili Francii ze zhoršení situace v Libyi

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

16. 6. 23:30

Francie svou podporou vojsk polního maršála Chalífy Haftara proti mezinárodně uznávané vládě porušuje rozhodnutí NATO i OSN a zhoršuje situaci v Libyi, uvedlo dnes turecké ministerstvo zahraničí.

Článek

Podle agentury Reuters se jedná o další vyhrocení války slov mezi dvěma spojenci v NATO, pro něž je Libye jen jedním ze sporných témat. Turecko dnes reagovalo na pondělní výzvu Paříže k jednání v rámci Aliance o jeho stále agresivnější“ roli.

Turecko, které v libyjském konfliktu stojí na straně vlády uznané OSN, získalo silnější postavení v Libyi tím, že pomohlo odrazit tažení východolibyjské armády polního maršála Chalífy Haftara na Tripolis.

„Podpora, kterou Francie poskytla pučistovi a pirátovi Haftarovi (…), zhoršila situaci v Libyi,“ uvedla v prohlášení turecká diplomacie. „Co by naopak mělo být příčinou obav, jsou temné vazby Francie. Je nepřijatelné, aby se takto choval spojenec v NATO.“

Paříž viní Ankaru zejména z porušování zbrojního embarga uvaleného na severoafrickou zemi. Podle pondělního vyjádření zástupce kanceláře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona začíná být turecké vměšování v Libyi „velmi problematické“ a „stále agresivnější postoj (Ankary) je neakceptovatelný“.

„Turecko má být partnerem NATO, takže toto nemůže pokračovat,“ uvedl. Ministři obrany členských států Aliance mají jednat ve středu a ve čtvrtek.

Haftarovi poskytují otevřenou podporu Spojené arabské emiráty, Egypt a Rusko. Obvinění, že maršála politicky podporuje, Francie odmítá. V minulosti mu ale poskytla vojenskou pomoc na boj proti islamistickým milicím a podle Reuters se i vyhýbá kritice Haftarových spojenců, zatímco opakovaně kritizuje postup Turecka.

Vztahy Turecka a Francie jsou už nyní napjaté v souvislosti s konfliktem v Sýrii či těžbou ropy ve východním Středomoří. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento měsíc prohlásil, že ho francouzská podpora Haftara velmi znepokojuje.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené