Hlavní obsah

U Rožmitálu pod Třemšínem našli mrtvého orla mořského, patrně byl otráven

Foto: https://brdy.ochranaprirody.cz/

Ani až velebná krása orla mořského ho bohužel neuchrání před zlými úmysly.

Reklama

U Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku našli uhynulého orla mořského, pravděpodobně ho někdo otrávil. Ekologové případ předali policii.

Článek

Mrtvé zvíře bylo nalezeno na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Ekologové vyzvali návštěvníky CHKO, aby se případných dalších uhynulých zvířat ve volné krajině nedotýkali a obraceli se na policii. Zejména jde o dravce, krkavcovité ptáky či kuny a lišky. Zároveň by lidé při procházkách neměli nechávat volně se pohybovat psy. Zprávu oznámila na Facebooku organizace Ochrana fauny ČR. Orel mořský je v Česku kriticky ohroženým druhem.

Čtyři mrtvé orly mořské našli ekologové nedávno u Velkého Boru na Klatovsku. Předpokládají, že ptáky někdo záměrně otrávil, nejspíš zakázaným pesticidem karbofuranem. Mrtví ptáci leželi poblíž hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot. Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. V celé EU je od roku 2008 zakázaný.

Orel mořský je dravec z čeledi jestřábovitých. Patří k největším žijícím orlům vůbec. Má rozpětí křídel až 2,5 metru. Samec váží 3,5 až 5 kg, zatímco samice je výrazně těžší (5 až 8 kg). U nás je kriticky ohroženým druhem. Žije v blízkosti vod na rozsáhlém území Evropy a Asie a živí se převážně rybami a vodním ptactvem, nepohrdne ani savci. Zvláště v zimě se spokojí i s mršinami.

U nás nyní pravidelně hnízdí zhruba cca 30 párů, přes zimu se tento počet zvyšuje až na pětinásobek jedinců. Po předchozích desetiletích pouhého zimování se orli u nás opět zahnízdili. Vyskytují se na Českobudějovicku, Jindřichohradecku, Českolipsku, Nymbursku, v Lužických horách a na jižní Moravě; paradoxně se usadili i na kladenských haldách.

Reklama

Související témata:

Doporučované