Hlavní obsah

Událost dekády: Egyptské mumie defilovaly Káhirou

Foto: Profimedia.cz

Ostatky, které za svou zachovalost po tisíciletí vděčí starověkým technikám mumifikace, byly umístěny do speciálních beden naplněných dusíkem.

Reklama

3. 4. 22:50

Egypťané byli svědky slavnostního průvodu, během kterého se převáželo 22 mumií egyptských panovníků. Ty nově spočinou v Národním muzeu egyptské civilizace na jihu metropole.

Článek

V rámci velkolepé podívané egyptská vláda přesunula 22 mumií – 18 králů a 4 královny – z broskvově zbarveného neoklasicistního Egyptského muzea na nové místo odpočinku vzdálené pět kilometrů.

Národní muzeum egyptské civilizace, které se otevřelo návštěvníkům v roce 2017, bude mumie vystavovat v prostředí připomínajícím podzemí královských hrobek, a v některých případech také s CT snímky mumií.

„Ministerstvo cestovního ruchu a starožitností udělalo maximum pro to, aby byly mumie stabilizovány, zakonzervovány a zabaleny v klimatizovaném prostředí,“ uvedla Salima Ikramová, profesorka egyptologie na Americké univerzitě v Káhiře.

Do nového muzea byly mumie přesunuty v rámci takzvaného Zlatého průvodu faraonů, za přísných bezpečnostních opatření. „Teplota a kontrola vlhkosti bude lepší než ve starém muzeu,“ uvedla Ikramová.

Zatímco nejstarší faraonové jeli v čele průvodu, nejmladší ho uzavřeli. Faraon Sekenenre Tao (známý jako Statečný), jenž vládl někdy v 16. století před naším letopočtem, jel jako první.

V průvodu se „objevila“ i jedna z nejpopulárnějších mumií, faraon Ramesse II., který zemi vládl 67 let a podepsal první známou mírovou smlouvu. Rovněž královna Hatšepsut. Panovnice vládla jako muž v době, kdy ženy neměly na trůn nárok.

U nového místa posledního odpočinku starodávné vládce přivítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Hlava státu si předtím ve společnosti premiéra Mustafy Madbúlího a generální ředitelky Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Audrey Azoulayové prohlédla některé muzejní sbírky.

Mumie byly objeveny v letech 1881 a 1898 ve dvou skrýších v ruinách Théb, starověkého hlavního města Egypta, dnešního Luxoru. Zatímco většina ostatků starověkých panovníků byla z Luxoru do Káhiry převezena lodí po Nilu, několik z nich převezli vlakem.

Egypťané se v budoucnu chystají slavnostně otevřít vedle pyramid v Gíze Velké egyptské muzeum, kde bude k vidění mimo jiné mumie faraona Tutanchamona. Právě s ním je spojena legenda o takzvané faraonově kletbě, která se zrodila po jejím objevení ve 20. letech minulého století.

Několik lidí, kteří se podíleli na vyzdvihování předmětů z hrobky, totiž brzy poté zemřelo. Zrodila se tak pověst, že kletba zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené