Hlavní obsah

Umění v Liberci. „Vzduch vytryskl z píšťal sklářů a zaplnil křišťálové údolí“

Foto: FB Martina Půty

Nové dílo, které se dnes večer objevilo před libereckou radnicí.

Reklama

3. 9. 2020 19:12

Nároží u radnice v Liberci ode dneška zdobí čtyřmetrová plastika Sublima ze skla a železa. Bude tam rok. „Nemá hluboký filozofický podtext, v podstatě se jedná o vzduch, který vytryskl z píšťal sklářů,“ říkají tvůrci.

Článek

Vytvořili ji skláři z ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka a řemeslníci firmy Kovovýroba - Beránek.

„Je to ukázka našeho partnerství s kolegy z fochu železného,“ uvedl Sobotka. Plastika je podle něj vytvořená z 950 kilogramů železa a 680 kilogramů skla. Na výšku má asi čtyři metry a složená je ze zhruba 300 částí. „Od těch nejmenších, což jsou kuličky o průměru dejme tomu 15 centimetrů, až po nejdelší části, které mají třeba 1,5 metru,“ řekl manažer ateliéru Pačinek Glass David Sobotka.

Podle něj je na fantazii každého, co si pod Sublimou představí. „Nemá to žádný hluboký filozofický podtext, ale hovoříme o tom, že v podstatě se jedná o vzduch, který vytryskl z píšťal sklářů, zhmotnil se v azurovém skle a zaplnil křišťálové údolí,“ uvedl. Tomu odpovídá i barva plastiky, ve spodní části je tmavě modré kobaltové barvy, což má odpovídat perlení vzduchu nebo bublin ve vodě. „A čím výše, tím jsou komponenty azurovější, světle modřejší, až to graduje do křišťálu,“ dodal Sobotka.

„Doufám, že Liberec ukáže tvář nakloněnou umění a že u nás skleněná krása Jiřího Pačinka vydrží bez úrazu,“ uvedla liberecká zastupitelka a krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová.

Umělecká díla různých autorů se na nároží u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená rok. První byla Židle sochařky Magdaleny Jetelové. Některé sochy v Liberci zůstaly natrvalo. Sem patří dřevění ptáci, kteří jsou u vchodu do liberecké zoo. Na rohu náměstí seděl i zbloudilý Marťan Jaroslava Róny, který je nyní na vrcholu Ještědu. Bylo tam i sousoší tří koček od liberecké výtvarnice Martiny Klouzové-Niubo, jež je nyní u vodotrysků u obchodního centra Plaza nedaleko radnice. Před Sublimou tam byly čtyři bronzové sochy Olbrama Zoubka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované