Hlavní obsah

Český kuchař je zřejmě mrtev. Před dvěma lety ho unesli v Libyi

Ke sledovanému případu se nově vyjádřila mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Poslechněte si její informace. (Video: Klára Galová)

 

Reklama

20. 9. 2017 16:00

Rakousko prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část cizinců unesených v roce 2015 v Libyi, včetně jednoho Čecha, bylo ještě v témže roce zabito.

Článek

Ministerstvo zahraničí ve Vídni podle agentury Reuters informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu a rakouský krizový tým se snaží tyto poznatky ověřit.

Islamističtí radikálové na webu údajně tvrdili, že rukojmí byli zabiti už v roce 2015. V březnu toho roku byli uneseni čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Rakušan, Ghaňan a Čech, kteří pracovali pro maltsko-rakouskou firmu VAOS. Dva Bangladéšané a Ghaňan se ze zajetí dostali už dříve.

„Pracujeme na ověření informací. Stále není jasné, co přesně se komu stalo,“ citovala agentura Reuters mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Thomase Schnölla.

Pořad Svět bez obalu o uneseném Čechovi. Natočeno na začátku září.

Agentuře APA mluvčí potvrdil, že existují informace, na jejichž základě se lze „obávat nejhoršího“. Hovořil tak o uneseném Rakušanovi. Ministr zahraničí Sebastian Kurz podle agentury Reuters kontaktoval Rakušanovu rodinu.

„I kdyby se ukázalo, že informace jsou správné, bude krajně obtížné získat těla z oblasti, v níž se stále bojuje,“ řekl Schnöll.

České Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že rakouská strana případ prověřuje. „V tuto chvíli ale nemůžeme potvrdit informace, které se objevily v arabských médiích a převzala je agentura Reuters. Na případu stále pracují rakouské tajné služby. Informace se nyní snaží potvrdit, nebo vyvrátit," řekla mluvčí úřadu Michaela Lagronová.

Mezi unesenými jeden Čech

Podle Reuters skupina zvaná Šúra (rada) mudžahedínů v Darná tento týden uvedla, že získala těla pěti pracovníků unesených v květnu 2015 a že je předala libyjské organizaci Červený půlměsíc.

Rada mudžahedínů později uvedla, že našla laptop obsahující video ze zabití čtyř údajných filipínských pracovníků. Těla prý byla uložena do označených hrobů a pracuje se na jejich navrácení rodinám. Červený půlměsíc informace podle Reuters odmítl komentovat.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli devět osob při útoku na ropné pole Ghaní v Libyi. Byl mezi nimi i český občan Pavel Hrůza, který v Libyi pracoval v pozici koordinátora stravování několika ropných společností.

V době útoku radikálové nevznesli žádné finanční nebo politické požadavky. Zabili ale dalších 11 libyjských strážníků.

Letos v srpnu server iDnes.cz informoval, že před tři čtvrtě rokem dostala firma, pro kterou Hrůza pracoval jako manažer cateringu, zprávu, že je stále naživu. Začátkem letošního léta se pak českým úřadům údajně ozval člověk s nabídkou kontaktu s únosci.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované