Hlavní obsah

Dnes večer čeká Česko úplné zatmění Měsíce, jaké už nezažijete. A obloha má být jasná

Čím je zatmění mimořádné? Vysvětluje vedoucí Štefánikovy hvězdárny.Video: Petr Švihel

 

Reklama

26. 7. 2018 20:21

Delší úplné zatmění Měsíce než v pátek zažijí lidé až v červnu 2123. Seznam bude u toho a na našich stránkách ho budete moci sledovat.

Článek

Na páteční noční obloze bude k vidění mimořádný astronomický jev.

Úplné zatmění Měsíce, které nastane v pátek o půl desáté večer, potrvá 103 minut a bude nejdelším úplným zatměním, jaké se na noční obloze odehraje v tomto století.

„Až 9. června 2123 nastane úplné zatmění Měsíce, které potrvá déle, konkrétně 1 hodinu a 46 minut,“ uvedly Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd.

Meteorologové pro pozorování slibují dobré podmínky, i když ne zcela ideální.

Video: Co uvidíme na páteční obloze

Zatmění Měsíce.Video: Marek Martinovský

Úplné zatmění Měsíce, kdy se jeho kotouč dostal do středu zemského stínu, se naposledy odehrálo v roce 2011, tehdy ale trvalo 100 minut.

Úplné zatmění začne o půl desáté večer, zhruba o tři čtvrtě hodiny dříve se objeví ztmavlý úplněk nad jihovýchodním obzorem. Již v té chvíli ho bude stín zakrývat ze třetiny, od levého dolního okraje.

Středem zemského stínu projde Měsíc ve 22:22 hodin a úplné zatmění skončí ve 23:13.

Jak upozornili astronomové, během zatmění nastane zároveň takzvaný mikroúplněk, kdy se Měsíc dostane do vzdálenosti 406 222 kilometrů od Země. Je v té době o 14 procent menší než při opačném jevu, který se nazývá superúplněk a letos nastal 2. ledna.

Celý astronomický zážitek pak doplní neobvykle jasná planeta Mars, jež se ve stejné době dostane do velké opozice se Sluncem.

Meteorologové na páteční večer a noc předpovídají poměrně dobré pozorovací podmínky. I když ještě během dne má být na velké části území silná oblačnost. Postupně se však bude rozplývat, a i kdyby někde trvala déle, dlouhý čas zatmění umožní pozorovat minimálně část vzácného jevu.

Předpověď říká, že větší riziko pro omezené pozorování může být v centrální části republiky a ve východních Čechách.

Na zeměkouli bude zatmění pozorovatelné z celé Evropy, Asie i Afriky.

Kvůli zatmění Měsíce pozorovatele láká řada hvězdáren v Česku. Pozvánky na pozorování a doprovodné speciální pořady už na své weby vyvěsily třeba hvězdárna v Hradci Králové, v Žebráku, Centrum přírodních věd Jičín či plzeňská Techmania.

Štefánikova hvězdárna v Praze prodlouží o hodinu otevírací dobu, otevřeno bude mít do půlnoci. Ondřejovská hvězdárna bude za jasného počasí otevřena od 21:00 do 23:30.

Reklama

Doporučované