Hlavní obsah

USA oživí svůj vesmírný program. Trump nechce koukat na záda Rusku a Číně

USA chtějí oživit svůj vesmírný program. (Video: Reuters)

Reklama

18. 6. 2018 21:40

Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními armádními složkami. Oznámil to v pondělí americký prezident Donald Trump.

Článek

Americký prezident Donald Trump plánuje oživení vesmírného programu, aby Spojené státy hrály v konkurenci Ruska nebo Číny hlavní roli. Jedním z cílů je návrat amerických astronautů na Měsíc či dosažení Marsu, uvedl Trump.

„Když jde o obranu Ameriky, nestačí pouhá americká přítomnost ve vesmíru. Potřebujeme americkou dominanci ve vesmíru,“ prohlásil podle agentury Reuters prezident před zasedáním sboru řešícího otázky amerického vesmírného programu.

USA, které v posledních letech mimo jiné z finančních důvodů omezily výdaje spojené s vesmírným programem, podle Trumpa nesmí dopustit, „aby nás vedly Čína, Rusko a další země“.

Trump rovněž podepsal dekret zaměřený na omezení nežádoucího nadbytku techniky a z ní vytvořeného odpadu na oběžné dráze kolem Země. Nově vypouštěné družíce by se podle nařízení měly držet přísnějších standardů, aby se předešlo možným kolizím.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené