Hlavní obsah

USA ruší letošní manévry s Jižní Koreou. Podle Trumpa jsou drahé a provokují KLDR

Vojenské cvičení v Jižní Koreji. (Video: Reuters)

19. 6. 2018 9:05

Spojené státy neuspořádají tradiční srpnové manévry s Jižní Koreou. Společná vojenská cvičení mají být pozastavena do té doby, dokud bude KLDR spolupracovat na svém jaderném odzbrojení. Podle Trumpa jsou manévry drahé a zvyšují napětí na Korejském poloostrově.

Článek

Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila to mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová s tím, že společné vojenské cvičení bude pozastaveno do té doby, dokud Severní Korea bude v dobré víře přistupovat k mezinárodním jednáním s cílem jaderného odzbrojení Korejského poloostrova.

Americký prezident Donald Trump po singapurském summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se uskutečnil 12. června, oznámil, že chce ukončit vojenská cvičení armády USA a Jižní Koreje. Manévry označil za nákladné a za zdroj napětí. Trump očekává, že pozastavení cvičení pomůže diplomatickým snahám o mír na poloostrově.

Srpnového cvičení se v loňském roce zúčastnilo 17 500 amerických vojáků a přes 50 000 jihokorejských. Součástí manévrů byl nejen nácvik bojových operací, ale také počítačové válečné simulace. KLDR manévry kritizuje a považuje je za přípravu invaze.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené