Článek
Obří vodárenské stavby jsou v romantické nepřístupné zahradě přímo v centru Brna. Vodojemy pod Žlutým kopcem pocházejí z konce devatenáctého století.
Největší vodojem, starý 150 let, byl pro badatele dlouho záhadou. Vstup ukrytý v zahradním domku byl léta zabetonovaný kvůli zvědavcům. Obří dóm o délce přes sedmdesát metrů zůstával badatelům utajený až do letoška.
Do největšího dómu vede vstup jen po zrezivělém žebříku.
Unikátní prostory s tajemnými podloubími chce město zpřístupnit lidem. Uvažuje o výstavách, koncertech, videomappingu i projížďkách na lodičkách podobně jako na Macoše.
V podzemí jsou patrné pozůstatky vodárenské soustavy.
Tajuplné podzemí je skvěle zachovalé. Podle vedení města nebude třeba velkých stavebních zásahů. Vodojemy jsou navíc památkově chráněné.
Vodojemy jsou vypuštěné od roku 1997, ale už na začátku minulého století postupně přestaly plnit účel. Nahradil je totiž Březovský vodovod napájený z řeky Svitavy.
Další cihlový vodojem má klenutou podlahu. Vedení radnice uvažuje, že jej znovu částečně napustí a na novém prohlídkovém okruhu se lidé projedou na loďkách.
Tajemné vodojemy by mohly rozšířit zpřístupněné části brněnského podzemí. Labyrint pod Zelným trhem a kostnici pod kostelem svatého Jakuba ročně navštíví desítky tisíc lidí.
Je to příběh jako z Cesty do středu Země. V centru Brna pod Masarykovým onkologickým ústavem je nenápadná neudržovaná zahrada. Uprostřed stojí malý zašlý domek. Až do těchto dní skrýval tajemství, záhadnou bránu do podzemí. Badatelé věděli, že se pod zemí skrývá obří dóm - vodojem z roku 1870. Kvůli zabetonovanému vstupu tam léta nikdo nevkročil. Reportéři Seznam Zpráv se v tomto týdnu zúčastnili objevné výpravy do největšího dómu. Nahlédli i do dalších dvou velkých vodojemů pod zahradou. Město je chce postupně zpřístupnit lidem. Očekává, že to bude největší turistická atrakce Brna. Podívejte se, jak to v tajemném podzemí vypadá.