Hlavní obsah

Už i Francie. Kůrovcová kalamita je nejhorší za dvacet let

Foto: Ota Bartovský /MAFRA/, Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Těžba kůrovcem napadených stromů. Ilustrační snímek.

Reklama

20. 7. 2019 18:56

Dlouhé období horkého a suchého počasí přineslo do východní Francie nejhorší kůrovcovou kalamitu za posledních 20 let. Kůrovci ničí jehličnaté porosty a způsobují propad cen dřeva, protože dřevařské firmy stromy raději porážejí, než je napadne kůrovec. Organizace dřevařského průmyslu Fibois v regionu Grand Est odhaduje, že letos kůrovec napadne tři až čtyři miliony krychlových metrů francouzských veřejných lesů. To odpovídá polovině roční dodávky smrkového dřeva.

Článek

Loni kůrovec napadl 1,2 milionu krychlových metrů, což dřevařský průmysl stálo téměř 80 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Ředitel francouzské Národní lesní agentury (ONF) pro tuto oblast uvedl, že po velmi suchém roce 2018 se zdá, že rok 2019 bude opět problematický, protože se zamoření kůrovcem široce rozšířilo po východní Francii. „Nevíme, jak daleko to zajde, a nevíme, kdy to přestane,“ řekl agentuře Reuters ředitel Eike Wilmsmeier.

Ceny za vysoce kvalitní měkké dřevo klesly na 60 až 80 eur za krychlový metr na stojato, tedy za dřevo, které je ještě třeba pokácet. To je za posledních 18 měsíců pokles asi o třetinu, protože majitelé půdy zaplavili trh jak napadenými stromy, tak zdravým dřevem, které chtějí prodat, než se k němu dostane kůrovec.

Dřevo nízké kvality na papírovou dřevovinu a palivové dříví, které představuje zhruba 30 až 40 procent dřeva těženého v nízkých nadmořských výškách, je nyní prakticky bezcenné – stojí zhruba jedno euro za metr krychlový dřeva na stojato.

Objem zasažených jehličnanů v severovýchodní Francii je už teď větší než během předchozí kůrovcové epidemie v letech 2003–2007, z níž se lesy vzpamatovávaly celé roky.

Kůrovec se obvykle rozmnožuje dvakrát v roce, loni se ale díky horkému a suchému počasí rozmnožil třikrát. Nečekané bouře, které vyvracely stromy, jež pak v rozkládajícím se dřevě poskytly kůrovcům líheň, pomohly několikanásobně zmnožit jejich počty.

Tisíce hektarů bez stromů

Podle Ernesta Schilligera, manažera stejnojmenného pilařského závodu na francouzsko-německé hranici, se k nim nedostává nic jiného než napadené dřevo. „Náklady na přepravu jsou někdy vyšší než hodnota dřeva,“ řekl.

Odborníci se obávají rizika odlesnění regionu Grand Est, kde soukromí majitelé lesů porážejí zdravé stromy – a nechávají tisíce hektarů holé, protože se zdráhají vykácené oblasti znovu zalesnit.

Zhruba tři čtvrtiny lesů ve Francii jsou v soukromém vlastnictví a často v nich roste vyšší množství smrků a borovic, které mají růstový cyklus o řadu desetiletí rychlejší než dub nebo další tvrdé dřeviny. Díky tomu jsou vhodnější k těžbě pro zisk.

Majitelé ale často vysazují jehličnany v nízkých nadmořských výškách, kde není dost chladno na to, aby kůrovci uhynuli, nebo je vysazují v monokulturách, které jsou náchylnější vůči škůdcům.

Šéf výzkumu a rozvoje soukromého dřevařského družstva Forests and Woods of the East Damien François spolu s Wilmsmeierem z ONF odhadují, že na trhu v celé Evropě je momentálně 60 až 100 milionů krychlových metrů napadeného dřeva – především v Německu, Švýcarsku, Rakousku a České republice. Ty země zároveň patří mezi největší evropské producenty měkkého dřeva.

Piotr Borkowski z Evropské asociace státních lesů (Eustafor) poznamenal, že z kůrovce, který se v Evropě v posledních letech šíří, se stal velký problém. České Ministerstvo zemědělství odhaduje, že loni bylo napadeno 18 milionů krychlových metrů dřeva – to je desetkrát více než v předchozích letech.

Reklama

Související témata:

Doporučované