Hlavní obsah

V USA rychle přibývá případů covidu mezi dětmi. Vracejí se do školy

Foto: Shutterstock.com

Roušky jsou v USA ve školách povinné jen v 15 státech z 50.

Reklama

29. 8. 10:49

Ve 42 z 50 amerických států se minulý týden zvyšoval podíl lidí umírajících na covid-19. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může za nárůstem případů stát návrat dětí do škol.

Článek

Podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve 14 státech umíralo o 50 procent lidí víc než dosud, ve zbylých 28 státech se čísla zvýšila o deset procent. Nejvíc zasažená je Alabama, kde rychle přibývá hospitalizovaných. Úřady začaly mrtvé ukládat do mobilních buněk.

„Jsou určeny jen pro mimořádné události, při kterých zemře velké množství lidí. To je situace, v níž je Alabama nyní,“ sdělil zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris. Podle něj stát zatím uvedl do provozu dvě ze svých čtyř mobilních buněk vybavených mrazicím zařízením.

Alabama několik týdnů hlásí dvouciferné údaje o mrtvých, ve čtvrtek jich bylo 50. Podle Harrise má stát u testovaných 23procentní míru pozitivity a nedávno tam koronavirus zjistili u více než 5500 dětí. Harris řekl, že úřady netuší, kde se děti nakazily. Podle Harrise ve státě přibývají mezi hospitalizovanými právě i děti.

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může za nárůstem případů stát právě fakt, že se do školy vrátili studenti. CDC v nové zprávě uvádí, že se v jedné základní škole v Kalifornii koronavirem nakazilo 22 žáků a čtyři rodiče.

Učitelka, která pociťovala ucpaný nos a únavu, učila dva dny, než se nechala na přítomnost covidu-19 otestovat. Přestože si učitelka myslela, že jejich příznaky jsou pouhou alergií, byl test pozitivní. Tato konkrétní základní škola přitom vyžaduje, aby učitelé a žáci roušky nosilii, Učitelka ji ale podle CDC při hlasitém čtení před třídou neměla.

„Vakcíny jsou proti variantě delta účinné, riziko přenosu však zůstává mezi neočkovanými osobami ve školách zvýšené. Kromě očkování je pro zajištění bezpečné výuky ve školách důležité přísné dodržování více strategií nefarmakologické prevence, včetně zakrývání úst a nosu,“ stojí ve zprávě CDC.

Podle zprávy CDC z 6. srpna se počet hospitalizací dětí ve věku 4 let a mladších v týdnu od 17. července ve srovnání s 26. červnem ztrojnásobil. Podle serveru CNet odborníci v tuto chvíli nevědí, zda je to nakažlivější variantou delta nebo zmírněním či úplným zastavením opatření v oblasti veřejného zdraví, jako jsou povinné roušky či sociální distancování.

Šíření viru zrychluje ve všech amerických státech v době, kdy se děti vracejí do škol. V mnoha amerických státech se již děti do škol vrátily, v některých je začátek školního roku za rohem. Z většiny se ovšem americké děti budou do škol vracet neočkované. Očkovat se v USA zatím od letošního května mohou děti od 12 let výše, pouze vakcínou společnosti Pfizer.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil společnosti Pfizer povolení k mimořádnému použití vakcíny pro děti ve věku 12 až 15 let poté, co klinická studie prokázala, že vakcína je pro tuto věkovou skupinu bezpečná a účinná. Jiné vakcíny zatím nejsou pro děti dostupné. CDC však v době, kdy se obnovuje výuka, na očkování dětí a dospívajících tlačí.

V obtížné situaci je nyní Louisiana, k níž se blíží silný hurikán Ida. Guvernér John Bel Edwards v sobotu řekl, že s covidem-19 je v tamních nemocnicích 2450 pacientů a že se nemocnice před bouří nebudou evakuovat. Z pacientů je 475 na ventilátorech a Edwards řekl, že se do nemocnic navážejí zásoby a kontroluje stav generátorů na výrobu elektřiny. Několik navíc jich nemocnicím zajistila Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA).

Pouze v polovině amerických států a ve Washingtonu je plně imunizovaná polovina občanů, ve skupině 12 a 17 let je proočkovanost 32procentní. V USA se od začátku epidemie koronavirem nakazilo více než 39 milionů lidí a přes 654 000 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované