Hlavní obsah

V čase nehody byl závislý, řekl Janouškův advokát. Soud předvolá další lidi

Roman Janoušek.

Reklama

15. 1. 12:41
aktualizováno • 15. 1. 12:46

Pražský městský soud předvolá manželku a terapeuta odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Vyhověl tak státnímu zástupci a Janouškovu obhájci.

Článek

Soud, který podruhé posuzuje žádost lobbisty Romana Janouška o obnovu jeho trestního řízení, předvolá k výslechu Janouškovu manželku a jeho někdejšího terapeuta Ivana Doudu. Vyhoví tak návrhům státního zástupce i Janouškova obhájce. Zasedání bude pokračovat 4. února. K dnešnímu jednání lobbista nedorazil, omluvil se ze zdravotních důvodů.

Pražský městský soud zamítl Janouškovu žádost o nové projednání jeho dopravní nehody už v roce 2016, což následně potvrdil i vrchní soud. Podnikatele odsouzeného ke 4,5 roku vězení se však loni na podzim zastali ústavní soudci, kteří žádost o obnovu řízení vrátili k novému projednání.

Nařídili, aby se městský soud lépe vypořádal s Janouškovými argumenty, že jeho počínání v době nehody ovlivnil hematom v mozku.

„Pan státní zástupce i soud pojali jako vhodné vyslechnout manželku pana Janouška,“ řekl Janouškův obhájce Lukáš Trojan. „Je logické, že pokud má být vyslechnuta jeho manželka, tak má být vyslechnut i jeho někdejší ošetřující lékař,“ doplnil.

Podle Trojana je důležité, aby na povrch vyšly nové okolnosti a důkazy, o kterých se v předešlém řízení nemluvilo. Jednou z nich má být i závislost Romana Janouška.

„Pan doktor Zvěřina hovořil k otázkám závislosti jako k okolnosti, která nebyla v původním řízení zkoumána, protože nebyla známa,“ řekl Trojan. Na čem konkrétně měl být podle znalce Janoušek v době nehody závislý, nechtěl Trojan komentovat. Stejně tak se nevyjádřil ani k aktuálnímu zdravotnímu stavu klienta.

Předseda soudního senátu Tomáš Kubovec proto na dnešek znovu předvolal autory znaleckých posudků předložených obhajobou – psychiatra Jaroslava Zvěřinu, neurochirurga Petra Jelínka a bývalého znalce v oboru očního lékařství Jana Nováka. Jelínek zopakoval, že subdurální hematom může vést ke zkreslenému vnímání, Novák popsal souvislost mezi hematomem a omezením zorného pole.

Znalec Zvěřina vypovídal na žádost Janouškova advokáta Lukáše Trojana za zavřenými dveřmi, veřejnost tak jeho slova neslyšela. Trojan pak novinářům řekl, že právě obsah této výpovědi vedl k návrhům na předvolání Janouškovy manželky a terapeuta Doudy. Advokát a státní zástupce Vladimír Pazourek se shodli na tom, že tato dvě svědectví pomohou dokreslit Janouškův stav v době nehody.

Janoušek se snaží odsuzující verdikt zvrátit posudky z oboru psychiatrie, neurochirurgie a očního lékařství. Ty mají dokázat, že v době nehody měl na mozku hematom, který mohl ovlivnit jeho rozpoznávací schopnosti.

Opilý Janoušek srazil autem v roce 2012 v Praze ženu, s jejímž vozem se předtím střetl, a od nehody ujel. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, odsouzen byl za úmyslné ublížení na zdraví a za ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve vězení zatím strávil zhruba rok a čtvrt.

Nyní je na svobodě, protože brněnský krajský soud mu přerušil trest ze zdravotních důvodů. Sledování nařízené pražským vrchním soudem Janouška v létě zastihlo na plovárně či na kole bez doporučeného doprovodu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené