Hlavní obsah

V extralize válí jihoafrický ragbista, chce hrát za český nároďák

26. 6. 2018

Proč chce Jihoafričan hrát za Česko? (Video: Oliver Sálus, Seznam.cz)

Čtyřiadvacetiletý Jacques Fick, útoková spojka smíchovské Tatry, je součástí ambiciózního plánu jihoafrického kouče Phila Pretoriuse, který chce dostat české ragby mezi elitu.

Článek

V české ragbyové extralize nastupuje v letošní sezoně hned sedm jihoafričanů. Dva hrají v Říčanech, čtyři oblékají dres pražské Sparty, ten poslední pak působí ve smíchovské Tatře. Útoková spojka Jacques Fick se zkušenostmi z jihoafrických lig včetně prestižního Currie Cupu je v současnosti nejlépe bodujícím hráčem extraligy.

Jeho plánem do budoucna je setrvat v české lize, získat možnost hrát v české národní reprezentaci a pomoci výběru trenéra Pretoriuse na světový šampionát v roce 2023. K tomu všemu tady podle svých slov potřebuje jen přítelkyni, která aktuálně žije v Jižní Africe. Ta jediná mu v Praze schází.

Když zrovna nehraje ragby, věnuje se Jacques studiu českého jazyka. Komunikace mezi spoluhráči v Tatře mu ale zatím nedělá žádný problém. „Trenér mluví česky, řadu českých slov ohledně ragby už ovládám, všichni spoluhráči pak mluví anglicky, takže mi to většinou překládají a spolu komunikujeme v angličtině,“ říká.

Po příchodu do České republiky byl překvapen, kolik kvalitních hráčů zde ragby hraje. „Slyšel jsem od kouče, že jsou dobří, ale byl jsem opravdu překvapen. Ta kvalita tady vážně je.“

Další zprávy

 • V Česku už bylo stejně případů spalniček jako loni za celý rok

  V Česku už bylo letos stejně případů spalniček jako loni za celý rok. Od ledna lékaři evidovali 146 nemocných, sdělilo na dotaz ČTK Ministerstvo zdravotnictví. V Praze bylo do pátku minulého týdne 84 případů, ve středních Čechách 27, v ostatních krajích jen jednotky nemocných. Život mohou ohrožovat komplikace spojené s nemocí, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování, jež je v Česku povinné a je součástí takzvané MMR vakcíny.

 • Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest za znásilnění tří dětí

  Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest 20 let vězení pro Reného Nagye, který byl odsouzen za znásilnění tří dětí a pokus o vraždu jednoho z nich. Všechny činy spáchal předloni od července do září v třineckém lesoparku. První dva napadení byli chlapci, které pod různými záminkami vylákal na odlehlé místo, kde je svlékl a osahával. Oběma se podařilo utéct. Třetí napadenou byla šestiletá dívka, která byla na vycházce s družinou. Nagy ji odvedl pryč a svlékl, a když se začala dívka bránit a křičet, začal ji škrtit. V dovolání však hodnocení útoku na dívku zpochybňoval a tvrdil, že se ji nepokusil znásilnit ani zabít. Škrtil ji údajně proto, aby ji umlčel. Nagy má ještě možnost podat ústavní stížnost.

 • Soud přerušil civilní spor, který Hrad vede kvůli Zemanovu zdraví

  Městský soud v Brně na žádost právníků prezidenta Miloše Zemana přerušil projednávání žaloby prezidentské kanceláře na brněnského politika Svatopluka Bartíka (za Žít Brno), která se týká informací o zdravotním stavu hlavy státu.

  Více informací v článku

Reklama