Hlavní obsah

V Jeseníkách platí první lavinový stupeň, napadlo deset centimetrů

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 1. 14:44

V Jeseníkách od neděle platí první lavinový stupeň z pětibodové škály. Podle jesenické horské služby napadlo v noci na dnešek deset centimetrů nového sněhu, na hřebeni hor leží zhruba čtvrt metru sněhu.

Článek

Zatímco na hřebenech leží asi čtvrt metru sněhu, na závětrných lavinových svazích je kvůli větru sněhu uloženo podstatně víc. Na horách kvůli pandemii stojí lyžařské vleky, zlepšují se však podmínky pro běžkaře, kteří by ale měli být opatrní. „Momentálně leží na hřebeni Jeseníků 20 až 25 centimetrů sněhu, z toho asi deset nového, který napadl v noci. Kolem Ovčárny je ve 1300 metrech zhruba 40 centimetrů sněhu. Jsou zprovozněny běžecké trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo, které dnes projela rolba. Stopy jsou také v okolí Paprsku,“ uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

První lavinový stupeň horští záchranáři vyhlásili kvůli tomu, že při předchozím sněžení napadlo v lavinových svazích kolem půl metru sněhu, který byl větrem utlačen, a na to napadl nový sníh. „Vzhledem k tomu že foukal vítr, napadlo místy i více sněhu, který tam vítr uložil. Může se tak stát, že na prudších svazích mohou lyžaři uvolnit nějakou lavinku,“ doplnil Hejtman.

Jeseníky byly v uplynulých dnech pod náporem návštěvníků. Nadměrný počet lidí byl pode dispečera horské služby celé svátky, až dnes návštěvnost polevila. „Převažují pěší, běžkařů je poměrně málo,“ dodal dispečer.

Provoz v jesenických lyžařských areálech je stejně jako ve zbytku republiky zastaven od 27. prosince kvůli nařízení vlády v souvislosti s pandemií koronaviru. Svahy, v nižších polohách převážně s pracně vyrobeným umělým sněhem, tak okupují hlavně lidé s boby a sáňkami. Provozovatelé středisek jako například na Červenohorském sedle využívají poklesu teplot dál k zasněžování. „Využíváme každou příležitost a zasněžujeme. Momentálně finišujeme spojku a žlutou,“ vzkázali lyžařům zástupci areálu na sociální síti. Všichni přitom doufají, že se areály co nejdříve opět spustí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované