Hlavní obsah

V Jizerských horách bourají slavnou chatu na Smědavě, nahradí ji wellness

Foto: Jan Polak, FB

Začala demolice populární horské chaty.

Reklama

6. 10. 11:46

V Jizerských horách začala tento týden demolice horské chaty Smědava v Bílém Potoce na Liberecku, zůstat z ní by měla jen terasa.

Článek

Známou chatu z roku 1935 mezi vrcholem Jizera a Plochým vrchem by podle webu Liberecká Drbna měl nahradit wellness hotel.

Podoba nové budovy ale zatím není veřejně známá. „Jaká bude, to nevím,“ řekl dnes starosta Bílého Potoka Pavel Štercl.

Starosta sousedních Hejnic Jaroslav Demčák na svém facebookovém profilu uvedl, že budova by měla být od dosavadní chaty výrazně odlišná. „Nyní se podle úřadů řeší povolení výstavby nové budovy na stejném půdorysu, avšak podoba je značně jiná. Ale ne ta futuristická z prvních plánů před několika lety,“ napsal Demčák.

Podle Liberecké Drbny je majitelem horské chaty Jindřich Řehák, který vlastní také nedaleký hotel Montanie u soušské přehrady a také hotel Antonie ve Frýdlantu. Řehák byl i mezi obžalovanými v korupční aféře bývalého středočeského hejtmana a exposlance za ČSSD Davida Ratha, soud ho ale zprostil obžaloby. Vyjádření majitele se nepodařilo získat, nemá ho na svém webu ani Drbna. „V tomto směru vám asi nikdo nepomůže za naši stranu,“ řekl dnes ředitel Antonie Hotels Milan Radina.

Foto: wikimedia

Smědava. Vlevo chata, vpravo lovecký zámeček, pravděpodobně v roce 1910.

Horská chata Smědava (německy Wittighaus) se nachází u Smědavské silnice, která překonává hřeben Jizerských hor mezi Hejnicemi a osadou Souš u soušské přehrady. Chata leží v blízkosti Černých jezírek a rašelinišť Jizery a patří mezi nástupní místa Jizerských hor. První smědavská chata byla na tomto místě postavena již v roce 1841, silnice k ní byla přivedena o půl století později. Původní chata vyhořela v roce 1932, nyní bouraná ji nahradila o tři roky později. V restauraci bylo 110 míst k sezení, kapacita terasy je 120 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované