Hlavní obsah

V Liberci při soutěži vodicí psi prováděli své pány městem

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 9. 2020 15:56

Najít přechod pro chodce, schody, lavičku, označit dveře či překážku. Na první pohled jednoduché úkoly, které ale dnes v centru Liberce plnili speciálně vycvičení psi, když bezpečně prováděli své pány.

Článek

V Liberci se závod vodicích psů organizovaný spolkem „Život jde dál“ uskutečnil poprvé.

Dnes to byla pro jejich nevidomé pány zábava, psi jim ale usnadňují běžný život. „Je to hlavně jistota, jsem samostatnější. Všude se dopravím, k lékaři, do lékárny, na poštu, k autobusu. Člověk není závislý na druhé osobě,“ uvedl Stanislav Poluprutský z Opočna, který se závodu zúčastnil s devítiletým labradorským retrívrem Jimmym.

Psi dnes své pány vodili kolem radnice a skrz obchodní centrum. „Pes během trasy musí najít přechod, dveře, schody, musí na povel zrychlit, zpomalit, musí označit nerovnost,“ uvedl ředitel závodu Roman Vaněk, který přišel o zrak před 11 lety. Pro psa je podle něj největší problém vidět překážku, která je nad úrovní jeho těla, třeba větve. „Sleduje cestu dole, tak nestíhá koukat nahoru,“ řekl Vaněk. I to se dá ale podle něj naučit.

Vodicí pes se musí podle Miroslava Kaisera z Varnsdorfu cvičit celý život. „Může časem něco zapomenout,“ uvedl Kaiser, jehož sedmiletý labradorský retrívr Nelson je republikový mistr v tomto závodě. „Jak je hodně vycvičený, tak si začíná vymýšlet a trochu lajdačí. Hodně mu teď dělají problémy přechody, on si to zkrátí a jde mimo přechod,“ uvedl Kaiser.

Naučené návyky psů může ovlivňovat i jejich zdraví. Třeba osmiletý černý labradorský retrívr Kanto se kvůli špatným kloubům snaží vyhýbat schodům. „Když vím, že tam jsou, tak ho přiměju. Když ne, tak se snaží to obejít a hledá alternativní trasu,“ uvedla jeho majitelka Andrea Hlaváčková. I pro ni je v běžném životě vodicí pes velmi důležitý. „Pomáhá mi velice, i když umím i sama s holí. Úžasný je třeba v davu, krásně mě provede,“ dodala.

V Liberci se dnes do závodu zapojilo 14 vodicích psů. Soutěž byla neoficiálním mistrovstvím ČR, původně se měla uskutečnit už v květnu, vše ale zkomplikoval koronavirus. Zatímco v minulých letech se podobných závodů konalo po Česku víc, letos bude ten liberecký zřejmě jediný. Soutěž se skládá ze dvou disciplín. První je základní poslušnost a druhá je takzvaná frekvence, při níž musí pes projít s pánem určenou trasu s překážkami a splnit několik úkolů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované