Hlavní obsah

V místě někdejší železné opony vznikla „roušková hranice“

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

4. 4. 11:03

Mezi Bratislavou a rakouskou obcí Kittsee vznikla „roušková hranice“, píše agentura DPA.

Článek

Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety rozprostírala železná opona, dala koronavirová krize vzniknout nové hranici tvořené dvěma různými postoji k nošení roušek. V pásu zeleně, kde stál kdysi plot s ostnatým drátem a který je nyní využíván jako rekreační oblast, se hned pozná, kdo je Slovák a kdo Rakušan. První svou roušku neodkládají ani ve chvíli, kdy si jdou zaběhat, druzí si ústa a nos nezakrývají ani v případě, že narazí na známé, píše agentura DPA.

Na Slovensku je od 25. března zakázáno opustit byt bez roušky a nošení této ochranné pomůcky bylo již předtím povinné například v hromadné dopravě či na úřadech. V Rakousku si naopak jindy seriózní moderátoři zpráv dělali legraci ze slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která měla při jmenování nové vlády roušku ladící barvou i střihem s jejími šaty.

Jako před propuknutím epidemie se ve zdánlivém „území nikoho“ mezi bratislavským sídlištěm Petržalka a rakouskou vesnicí Kittsee prohánějí cyklisté, jezdci na kolečkových bruslích a lidé na procházce. S rakouskými běžci a výletníky se už ale nemísí tak bezstarostně jako dřív. Hranice označená červeno-bílými hraničními kameny se klikatí mezi polními cestami, při procházce je proto takřka nemožné zůstat pouze v jednom či druhém státě. Rozdíl mezi příslušníky obou národů, patrný pouhým pohledem na obličej, je tak o to markantnější.

V Kittsee, kde se slovenští přistěhovalci stávají většinovým obyvatelstvem, cítí mnozí zadostiučinění, že rakouská vláda nyní nařídila nošení roušek alespoň v obchodech. V diskuzi na facebookové stránce Slováci v Kittsee začal takřka věroučný spor o roušky nabývat agresivní podoby. Už týdny se tu lze dočíst, že Rakušané ve vesnici svým odmítáním nosit roušky představují pro Slováky nebezpečí nákazy.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené