Hlavní obsah

V Motole nahradil chirurgovy ruce robot. Podívejte se, jak funguje

V Motole otevírají Centrum robotické chirurgie. (Video: Jaroslav Gavenda)

 

Reklama

19. 4. 2018 14:24

Fakultní nemocnice v Motole v Praze zahájila provoz Centra robotické chirurgie. Podívejte se, jak vypadá robotická operace, a prohlédněte si v přenosu Seznam Zprávy operační sály.

Článek

V pražské Fakultní nemocnici v Motole ve čtvrtek slavnostně zahájili provoz Centra robotické chirurgie.

V Česku začaly první robotické operace v roce 2005. Center, kde se s pomocí robotů operuje, je devět, v Praze dvě. Využívají se pro operace srdce a cév, gynekologické a urologické zákroky.

Od letošního roku je deset nových robotických operací v seznamu hrazených zdravotních výkonů. Pojišťovny sice robotické zákroky u některých diagnóz hradily i dosud, záleželo to ale na konkrétních dohodách, které měly s jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

V Česku se využívají robotické systémy da Vinci, který má i Motol. Ruce lékaře jsou při operaci nahrazené robotickými rameny, chirurg je řídí přes ovládací modul a vše vidí zvětšené na obrazovce. Výhodou je podle lékařů i to, že při několikahodinové operaci může chirurg sedět.

V Praze jsou centra robotické chirurgie v Nemocnici Na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnici, dále v nemocnicích v Ústí nad Labem, Novém Jičíně, Olomouci, v Mostišti ve Velkém Meziříčí a v Hradci Králové. Výhodami robotické operace jsou podle odborníků mimo jiné minimální ztráty krve a přesnost zákroku. Také následná léčba bývá kratší.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované